fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
praca na równi dipsi: Klocek o masie m porusza sie w góre rowni z predkoscia poczatkowa v0=pier2gh zatrzymując się na wysokości 2/3h. Na równi działa stała siła tarcia. Należy wyznaczyć pracę sił tarcia W podczas ruchu pod górę równi. Wiemy że Wt=T*s*cosα=μmgcosα*s cosβ ale s=(2/3h)/sinα czyli Wt=μmgcosα*2/3h)/sinα *cosβ dalej się już pogubiłam bo nigdzie w tym nie moge podstawić vo. Proszę o pomoc, może jest łatwiejsza metoda
3 lis 10:13
daras: Skorzystaj z ZZEnergii.
3 lis 13:45
dipsi: czyli Wt=ΔU=mg2/3h−0 lub Wt=ΔK=0−mv2/2=−mgh coś mi tu nie pasuje
3 lis 17:02
daras: ja tez nie wiem co to za herezje tu wypisujesz
3 lis 18:43
daras: Ek = Ep +WT
3 lis 18:44
daras:
 3Vo2 − 4gh 
WT = m

 6 
3 lis 18:46
dipsi: a jak policzyć vk kiedy klocek zsunie się z równi do podstawy?
3 lis 19:09
daras: Ze wzoru na drogę w ruchu j.zmiennym
3 lis 19:14
dipsi:
 1 
s=vo

at2
 2 
a zzenergi nie można?
3 lis 19:20
daras: czsu nigdy nie policzysz z energii popraw wzór
3 lis 19:29
dipsi: vo*t
3 lis 19:34
dipsi: mógłbyś jakoś wyjaśnić jaśniej to zadanie http://fizyka.pisz.pl/forum/2263.html jeśli możesz oczywiście
3 lis 19:36
dipsi: jak policzyć predkość końcową kiedy ciało jest na dole można tak ? Ep−Wt=Ek tylko nie wiem czy Wt jest takie samo
4 lis 20:37
5 lis 19:36