fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Obliczanie opoznienia przelacznika (relay) Romek: Przelacznik (relay) w ukladzie z kondensatorem tak jak na rysunku https://cdn.pbrd.co/images/1EXjeKDZ.jpg Przelacznik (relay) jest ustawiony zeby dzialac przy napieciu 18.96V. Mam obliczyc jaki musi byc wstawiony kondensator (C) zeby przelcznik zaczal dzialac po 10 milisekundach Zauwazylem ze 18.96V = 63% * 30V Czyli wartosc t=RC z tego wzoru korzystalem Czyli obl;iczylem z tego wzoru wartosc C jaka bylaby potrzebna do naladowania kondensatora w 63% w 10 milisekund
 t 
t=RC ⇒ C=

 R 
 0,01s 
C=

=5μF
 2000 Ohm 
Wiec zeby kondensator naladowal sie do 63% wciagu 10ms to powinien miec wartosc 5μF. Tylko tak naprawde to nie jestem do konca pewien czy to jest moja odpowiedz? Czy moze powienienem obliczyc keidy wartosc napiecia na kondensatorze osiagnie 30V−18.96V = 11.04V czyli 37% Wtedy zgodnie z prawek Kirchoffa napiecie na kondensatorze bedzie 37%(11.04V) a na przelaczniku 67% (18.96V)? Nie jestem do konca pewien... Pozeniej mam obliczyc napiecie na kondensatorze po 20ms od zamkniecia przelacznika A to juz ze wzoru:
 −t 
V(t)=V(s)(1−e(

))
 RC 
26 paź 09:51
daras: napięcia na K−1 i C są jednakowe jeżeli K1 to jest ten twój przełącznik, to pierwsza wersja jest ok
26 paź 12:58