fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
grawitacja - stosunek prędkości planet Ten_który_nie_wie: Dwie planety obiegają Słońce po orbitach kołowych o promieniach r1 i r2. Oblicz stosunek ich prędkości liniowych V1V2 Z lekcji mam zapisane do tego zadania tylko to, że prędkości te wyrażane są wzorem V=2πRT Jeśli podstawie ten wzór pod stosunek V1V2, to wyjdzie mi R1*T2T1*R2, a wiem, że odpowiedź to tylko stosunek promieni tych planet.
19 paź 20:55
Ten_który_nie_wie: Jedyne co mi przychodzi do głowy i pasuje do odpowiedzi, to podstawienie pod prędkości wzory na pierwsze prędkości kosmiczne tych planet. Wychodzi wtedy, że stosunek tych prędkości do pierwiastek ze stosunku R2 do R1, ale nie wiem czy jest to poprawne rozwiązanie zadania.
19 paź 21:11
daras: jedyne co przychodzi mi do głowy, to II prawo Keplera z prędkościami polowymi
19 paź 22:12
20 paź 10:34