fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prędkość w uk. naturalnym Amp: Punkt materialny porusza się po płaszczyźnie. Znając kinematyczne równania ruchu w kartezjańskim układzie określić prędkość i przyspieszenie punktu w układzie naturalnym x=0.16 b(ωt)4 y=0.4b(ωt)2 b, ω − stałe dodatnie V i a wyliczone w układzie kartezjańskim mam, tylko nie wiem jak zrobić w naturalnym. Proszę o pomoc
18 paź 19:13
daras: Prosze o definicję ukł. naturalnego.
18 paź 21:06
Amp: Załóżmy, że cząstka porusza się po torze krzywoliniowym. W chwili t znajduje się ona w punkcie toru P1 a w chwili (t +Δt) w punkcie P2. Definiujemy w punkcie toru P1 wersor styczny do toru es oraz w kierunku prostopadłym do toru wersor normalny en. Wersory te przemieszczają się wraz z cząstką wzdłuż toru ruchu i w przypadku toru krzywoliniowego będą zmieniały swój kierunek. jak wyznaczyć te wersory? mam narysować tor ruchu i wybrać jakiś punkt? nie da się tego wyliczyć?
19 paź 09:52
Amp:
 dr d2r 
widzę wzory es=

, en

 dl dl2 
ale nie wiem jakie wartości podstawić w dr, dl...
19 paź 09:56
daras: to nie jest odp. na moje pytanie..
 dr dx dy 
r=[x,y] więc

= [

,

]
 dt dt dt 
19 paź 09:58
Amp: naturalny układ współrzędnych − uk. związany z torem ruchu. W każdm punkcie krzywej możemy wprowadzić trzy prostopadłe osi. czyli obieram jakiś punkt i podkładam wartość es i en? można gdzieś znaleźć przykładowe zadania? szukam i nie widzę...
19 paź 10:45
korki_fizyka@tlen.pl: zajrzyj do podręcznika
19 paź 12:29