fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Moment trzymający silnika i belka Augustyn: Do wału silnika (serwa) przymocowano belką o wadze 1kg i długości 30cm. Na końcówkę belki działa obciążenie 5kg. jaka musi być minimalna wartość momentu trzymającego silnika aby był w stanie utrzymać belkę równo w poziomie? Pomijając przekładnię w silniku (załóżmy że połączenie belki i silnika jest bezpośrednie) jaką minimalną moc powinien miec silnik? Ponizej schematyczny rysunek: http://www.editer.pl/fotka/6a1ced10c8f8b8201e050040f2546f18_1.jpg
16 paź 19:02
daras: W = Ek,obrot
16 paź 19:32
daras: w ruchu obrotowym W = M*Δα a moc P = Wω
16 paź 19:45
Augustyn: Czy mógłbyś objaśnić mi te symbole?
16 paź 19:46
Augustyn: I jeszcze jedno. Belka która jest przyłączona do silnika to swego rodzaju dźwignia. Moment siły jaki wywiera belka na wał silnika zależy od długości belki o obciażenia na końcu. Im dłuższa belka, tym większy wywiera moment na wał. I jak to uwzględnić do obliczeń?
16 paź 20:22
Augustyn: Coś pokombinowałem sam. Pytanie tylko czy dobrze? Belka to swego rodzaju dźwignia. Ma 50cm, a na końcu jest 5kg. Czyli długość belki razy masa. 0.5m * 5000g = 25000N Czyli wychodzi że siła jaka działa na końcu belki to 25000N (a jednoczesnie siła jaka oddziaływuje na wał silnika). Tylko teraz nie wiem za bardzo co z tym dalej zrobić... ?
16 paź 20:34
Augustyn: Kurde, walnąłem się w obliczeniach... własnie widze. Ale to mało istotne. Pytanie czy dobra droga i co z tym dalej zrobić?
16 paź 20:36
daras: M−moment siły M = rFsinα, α=90o m= 5 kg ale siła ciężkosci Q = mg≈50 N
16 paź 21:33
daras: ale trzeba by uzwzględnić też ciężar belki: środek masy =odległosć od osi x 1kgX10m/s2 i dopiero to wszystko ma zrównoważyć moment obrotowy silnika
16 paź 21:35
daras: w ruchu obrot : W−prac = M−moment siły x α ale ty masz przypadek statyczny, czyli momenty sił mają sie równoważyć Moment silnika = moment siły cięzaru 5 kg i belki
16 paź 21:36