fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rzut ukośny Komi: Mam problem z pewnym zadaniem: Z wieży o wysokości H=12,8m oddano strzał w kierunku poziomym z prędkością V01=14ms w kierunku rzutki wystrzelonej z punktu położonego u podnóża wieży z prędkością V02 pod kątem α. Pocisk i rzutka poruszają się w tej samej płaszczyźnie i rozpoczęły ruch w tej samej chwili. a)Ułóż równania położenia rzutki i pocisku. Wymień warunki, jakie muszą spełniać współrzędne położenia, aby pocisk trafił w rzutkę. b) Powyżej jakiej wartości kąta α rzutka może zostać trafiona przez pocisk? c) Sprawdź, czy rzutka zostanie trafiona jeżeli wystrzeli się ją pod kątem α=45o. Jeżeli tak, oblicz prędkość z jaką należałoby wystrzelić rzutkę. Podpunkt a zrobiłem, ale nie mam pojęcia jak zacząć podpunkt b, jakieś sugestie? PS. Od razu się zapytam, czy jest możliwość wysłania zdj z zadaniem?
14 paź 14:53
daras: jeżeli zrob iłas a) to trzeba do niego tylko dołożyć warunek na ∡α więc pochwal sie wynikiem emotka
14 paź 15:08
daras: zadanie jest nie do rowiązania: musi byc podany albo kąt α albo v2
14 paź 15:14
daras: więc bajki piszesz..
14 paź 15:14
Komi: OK, więc: y1=H−gt22; x1=V01*t y2=V0y*t−gt22; x2=V0x*t Warunki: y1=y2; x1=x2, z tych warunków wynika, że: H=V0y*t i V01=V0x
14 paź 15:14
daras: a) x2 = v2cosα i to trzeba porównać z V1
14 paź 15:15
Komi: No to też mam, a zadanie jest do rozwiązania, bo wziąłem je ze zbioru zadań.
14 paź 15:16
daras: y−ki są obojętne, bo nieistotne jest na jakiej wysokości sie zderzą, to iksy muszą być równe, bo co z tego,że wysokość będzie ta sama jak jeden będzie w poziomie licząc, dalej od drugiego?
14 paź 15:17
daras: skoro tak to rozwiazuj dalej i sprawdź w odpowiedziach powodzenia
14 paź 15:17
Komi: Haha . Chcesz odpowiedź, proszę bardzo: Do zderzenia powinno dojść nad ziemią, czyli y1=y2>0, stąd tgα>1V01gH2 ⇒ α>30o. Tylko jakoś nie umiem dojśc do tego co w odpowiedziach. y1=y2 ⋀ x1=x2 (tak powinno być, sorry )
14 paź 15:22
Komi: Oj kolega się obraził xD
14 paź 15:37
Komi: Ja pierdolę, jaka żenada
14 paź 15:46
daras: nie obraził tylko szkoda mi czasu na przekonywanie cie do swoich racji Ty już wiesz swoje a nawet nie umiesz czytelnie przepisać odpowiedzi
14 paź 16:11
daras: wiec pierdol dalej ale sam
14 paź 16:11
Komi: Po prostu proszę byś mi wytłumaczył, a ty jakieś fochy strzelasz Masz odpowiedź (teraz będzie czytelniej):
 1 gH 
Do zderzenia powinno dojść nad ziemią, czyli y1=y2>0, stąd tgα>

(

) ⇒
 V01 2 
tgα>30o. To co w nawiasie jest pod pierwiastkiem. Może dla was wiele rzeczy jest oczywistych, ale nie dla mnie, próbuję rozwiązać to zadanie, ale przez cały czas nie mogę pozbyć/zastąpić t. Ty napisałeś x2=V2cosα, przecież to niemożliwe (jednostki się nie zgadzają). Jeszcze nawiązując do tych warunków, to mam prawidłowo. Rzut ukośny składa się z dwóch ruchów niezależnych od siebie (poziomym i pionowym), żeby te dwa ciała się zderzyły muszą mieć tą samą współrzędną y (wysokość) i współrzędną x (odległość). Przecież jak x−y będą takie same a y−eki różne to ciała się nie zderzą, bo będą na różnej wysokości. Warunki x1=x2 i y1=y2 zachodzą równocześnie.
14 paź 16:25
daras: x1 = x2 podstawiamy: Vo1 = Vo2cosα y1 = y2 podstawiasz:
 2g 
g = vo2sinα −g stąd masz vo2 =

, które podstawiasz do pierwszego r−nia
 sinα 
i masz odpowiedź:
 vo1 
ctgα =

 2g 
trzeba jednak rozważyc dwa przypadki: trafienie podczas wznoszenia lub podczas opadania rzutki
 gt'2 
w drugim y2 = hmax

 2 
sorry ale nie mam więcej czasu... http://fizyka.pisz.pl/strona/129.html
14 paź 16:36
ruz: Oj, widzę, ze kolega taki niemiły nie tylko dla mnie emotka Co, daras, masz gorszy dzień ?
14 paź 16:45
Komi: Dzięki za odpowiedź, ale nadal nie wiem o co chodzi za bardzo. Mam coś takiego:
 gt2 
y1=H−

 2 
 gt2 
y2=V0yt−

 2 
V01=V0x=V02*cosα Wychodzę z warunku y1=y2 więc: H=V0y*t; V0y=V02*sinα H=V02*sinα*t Korzystam z tego: V01=V0x=V02*cosα i wychodzi H=V01*tgα*t No i dalej nie wiem już co zrobić. Nie rozumiem tych twoich równań, skąd to wszystko wziąłeś: g=V02sinα−g (?)
14 paź 19:06
daras: jak to nie wiesz? masz wyznaczyć czas
 H 
H = V01t*tgα ⇒ t =

 V01tgα 
a skąd ja to: g = Vo2sinα − g wziąłem ? chyba zjadłem jedno "t" Powinno być, że do wierzchołka paraboli ruch w górę jest opóźniony: y2 = Vo2tsinα
 gt2 

 2 
 gt2 
a pocisku przyspieszony (voy =0): y1 = H −

 2 
czyli po porównaniu powinno wyjść H = Vo2tsinα
14 paź 23:10
Komi: Mam też to równanie (H=V02tsinα) No wyznaczyłem czas i co dalej? Wstawić do równania H=V02tsinα no to wyjdzie 1=1. Sorry, że jestem ślepy i nie zauważam czegoś, ale z fizyki geniuszem nie jestem. Też mi nie chodzi byście mi rozwiązywali całe zadania, bo ja robię to dla siebie, by z maturki jakoś sensownie zdać, więc nie zależy mi by mi ktoś to rozwiązał, a ja spisał. To co teraz tu robię nie mam na lekcji, robię to sam w domu i napotkałem wielki problem z tym zadaniem i proszę o pomoc. Oczywiście doceniam to w czym mi pomogłeś do tej pory, lecz zadanie nie zostało jeszcze rozwiązane.emotka
15 paź 07:07
Komi: Nikt nie ma pomysłu, proszę.
15 paź 15:34
Komi: Wystarczyło to t wstawić do równania y2, serio.... XDD
15 paź 17:31
korki_fizyka@tlen.pl: no ja tez mam pewien pomysł emotka
15 paź 19:21
Komi: Już zrobiłem
15 paź 19:36
Komi: Aha i dzięki za pomoc! emotka
15 paź 19:36
chuj: huj
6 paź 09:47
spierdalaj: spierdalaj
6 paź 09:47
żopa: dupa
6 paź 09:48
korki_fizyka@tlen.pl: widzę, że koledzy uczą się rosyjskiego ;0 pewnie macie po 50 latek
6 paź 17:13