fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
równia majdan: klocek o masie m = 1kg ześlizguje się z równi pochyłem o długości l = 5m i kącie nachylenia 30 a następnie zaczyna poruszać się po poziomej płaszczyźnie. wspólczynnik tarcia na równi oraz na poziomej płaszczyźnie wynosi u = 0.1 . Korzystając z równań ruchu jednostajnie zmiennego oblicz a) prędkość kolcka na końcu równi b) prędkość klocka po przebyciu drogi s=1 na poziomej powierzchni zacząłem od tego że siła zsuwająca ma postać sin α *mg Fs= 1/2 g Fs=m*a a=1/2 g s=5 m; s=1/2at2 +v0*t (zakładając że v0=0 obliczam t) t − czas zsuwania się klocka t= sqrt(20*g) a=v/t a(t)=v dla t= sqrt(20g) czyli v=g/2 * sqrt(20g) czy moje rozumowanie jest dobre ?
14 paź 12:17
majdan: poprawka t= sqrt(20/g) zatem v0= g/2 * sqrt(20/g) następnie s2=1 s2= at2 + v0t s2=1/2 g*t2 + 1/2 g *sqrt(20/g) * t z tego wyliczam t i analogicznie podstawiam do wzoru na przyspieszenie. Gdzie powinienem uwzględnić tarcie ?
14 paź 12:29
daras: nie wiem co napisałeś..po prawej stronie masz ABeCaDło zapisu wzorów najprościej z ZZEnergii ale skoro masz z r−ń kinematycznych to sa tylko dwa i je zastosuj
14 paź 12:30
daras: wypadkowa sił Fw =ma= mg(sinα −μcosα)
14 paź 12:32
majdan: czyli nie da rady w ten sposób który chciałem ?
14 paź 12:35
daras: da tylko masz zły początek
14 paź 12:45
daras: a = g(sinα−μcosα)
 at2 
L =

 2 
V1 = at na poziomym odcinku jest już ruch j.zm. opóźniony z opóźnieniem a =μg wzory podobne tylko z "−"
14 paź 12:48
majdan: czyli prędkość "wyjścia" z równi to 10 m/s natomiast droga po drodze s2 na poziomie to : s=1/2μg*t2 −10t tak ? i z tego już po prostu wyliczam v2 z v2=at
14 paź 19:36
majdan: ok, zrobione, wcześniejszy post nie ważny
14 paź 20:57