fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
W jaki sposób mogę wyliczyć moc potrzebną do wprawienia w ruch obrotowy walca undvik: rysunekW jaki sposób mogę wyliczyć moc potrzebną do wprawienia w ruch obrotowy walca nr.3(wydrążony) Do walców nr.1 i 2 są przytwierdzone silniki, wprowadzają one w ruch obrotowy walec nr.3 Znany jest ciężar wszystkich walców, ich długości i promienie. Nie wiem jak się za to zabrać.
13 paź 21:37
daras: może z energii kinetycznej dla ruchu obrotowego bryły ?
13 paź 23:16
daras: + ZZMomentu pędu za mało danych...
13 paź 23:17
undvik: Co jest jeszcze potrzebne do obliczeń? Znam współczynnik tarcia miedzy nimi.
14 paź 17:54
undvik: Znam też liczbę obrotów jaka chce osiągnąć. Inne dane których brakuje mogę założyć. Jak w takim przypadku wyglądał by schemat obliczeniowy tego przypadku.
14 paź 18:10
undvik: Mój pomysł jest taki: − Wyliczę bezwładności walców 3 i 2 − Znając liczbę obrotów na minutę walca 3 wyliczę prędkość kątową ze wzoru w= (pi*n)/30 − Mając to wyliczę przyśpieszenie kątowe − Potem wyliczę moment bezwładności obu walców bo przyśpieszenia kątowe są identyczne − Policzę moment wywierany wskutek tarcia jako: (ciężar walca nr.3* jego promień)*(wsp.tarcia miedzy walcami) − Wyliczę moment obrotowy jako M1+M2+moment tarcia I na koniec liczę moc silnika ze wzoru (moment obrotowy** x obroty na minutę)/9549 i mam moc w kW + muszę uwzględnić straty na wszystkich łożyskach, przekładniach itd. Czy ten tok obliczeń jest prawidłowy czy jednak coś robię źle?
14 paź 19:23
daras: tutaj ten temat wałkują :http://www.matematyka.pl/395130.htm#p5374735
14 paź 23:11