fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Galaktyka Smutna: Słońce obiega środek Naszej Galaktyki po orbicie złożonej z okręgu o promieniu R=27*103 lat świetlnych, a jego szybkość wynosi 268 km/s. Masa Słońca 2*1030 kg. Zakładamy, że stosunek promienia Układu Słonecznego do promienia orbity galaktycznej Słońca wynosi 2*10(−8). Wykaż, że efektywna siła grawitacji powodująca ruch Słońca po orbicie galaktycznej wynosi około 5,6*1020 N. Wykaż, że całkowita energia mechaniczna Słońca w ruchu po jego orbicie galaktycznej jest ujemna, a jej wartość równa połowie wartości energii potencjalnej.
19 kwi 16:37
qwark: rozłóz tę orbitę i się uśmiechnij tak jak ja
19 kwi 17:44
axxy: Z energią całkowitą mi się wydaje, że trzeba podstawić pod wzorek: Ec=Ep+Ek, gdzie: Ep=−GMm/r i Ek=Gmm/2r wyjdzie wtedy Ec ujemnie i równe połowie Ep emotka
20 kwi 00:08
Smutna: Dobra, to już mam zrobione. Proszę mi powiedzieć jak zrobić to: Stosując do opisu ruchu Słońca po orbicie galaktycznej teorię Newtona dochodzimy do wniosku, że jeżeli energia kinetyczna Słońca w jego ruchu orbitalnym wzrosłaby przynajmniej dwukrotnie, to mogłoby ono opuścić orbitę. Oszacuj przybliżoną wartość dodatkowej prędkości, jaką należy nadać Słońcu na orbicie wokół środka Galaktyki, żeby mogło ono ją opuścić, kierując się w przestrzeń kosmiczną. Rozważ dwa przypadki: dodatkowa prędkość nadana Słońcu ma zwrot zgodny ze zwrotem jego prędkości orbitalnej lub przeciwny. No to robię to tak: 1. Obliczam Ek=71824*1036 J 2. Obliczam prędkość Słońca przy dwukrotnej Ek, V=379*103 m/s 3. Obliczam prędkość orbitalną Słońca
 GM 
V=

 R 
Znam stosunek promienia Układu Słonecznego do orbity galaktycznej Słońca 2*10−8. Czyli Rukładu słonecznego=2*10−8 *2,55*1020m czyli prędkość orbitalna=5114 m/s 4. Rozważam pierwszy przypadek kiedy dodatkowa prędkość ma taki sam zwrot co prędkość orbitalna czyli V'=V1−V2 gdzie V'=całkowita prędkość do opuszczenia orbity V1−prędkość orbitalna V2−dodatkowa prędkość czyli V2=V1−V' V2=5114m/s−(379*103m/s)=−373886m/s 5. Drugi przypadek V'=V1+V2 V2=V1−V' V2=(379*103 m/s)−5114m/s=373886 m/s
21 kwi 14:01
Smutna: Proszę mi wytłumaczyć jak to zrobić.......
21 kwi 14:01