fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ładunki elektryczne i ich odziaływanie Maten: Witam, trudne zadanie kompletnie nie wiem jak to zrobić proszę o pomoc! emotka Kulkę o ładunku q1=+5 * 107 C umocowano u podstawy równi pochyłej, wykonanej z izolatora, o kącie nachylenia α=30 stopni.Drugą kulkę,o ładunku q2=+2 * 107 C i masie m=6 g, umieszczono w takiej odległości r od pierwszej kulki,że pozostała nieruchoma.Oblicz odległość r. Dzięki za pomoc.
30 wrz 22:22
daras: Zadanie wcale nie jest trudne emotka Wystarczy się zastanowić i odp. na pytanie: dlaczego kulka pozostaje nieruchoma i nie stacza się z równi pochyłej ? Odp. Dlatego, bo siły się równoważą: składowa równoległa do równi siły ciężkości = siła elektrostatycznego odpychania
1 paź 03:26
daras:
 kq1q2 
r =

≈ p{0,03] ≈ 0,17 m = 17 cm
 mgsinα 
1 paź 03:31
Maten: Dzięki wielkie za pomoc emotka
11 paź 18:07
Maten: A mam jeszcze jedno zadanie którego nie mogę rozwiązać,na jutro. Cząstkę alfa o energii kinetycznej 9 MeV skierowano na tarczę z aluminium.Oblicz minimalną odległość na jaką może się ona zbliżyć do jądra aluminium, zakładając że cząstka alfa porusza się centralnie w stronę jądra.Liczba atomowa aluminium, ze względu na masę znacznie większą od masy cząstki alfa, pozostając w spoczynku. Jakby ktoś mógł przynajmniej połowę rozwiązać, byłbym wdzięczny
11 paź 19:10
stasio: Na końcu sznurka o długości 2m umieszczono niewielka kulkę o masie=0.2 kg. Sznurek odchylono o kat 45 stopni. Oblicz pęd kulki w najniższym położeniu.
11 paź 20:21
11 paź 23:52