fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
bryła sztywna fiss: Cześć, mam kilka zadań z ruchu obrotowego bryły sztywnej: 1) Na pionowej osi znajduję sie belka o długości 1m i 2masie 2kg. Prostopadle do belki wystrzelono pocisk o masie 20g z prędkością 1000m/s. Pocisk wbił się w koniec belki. Oblicz prędkość kątową belki 2) Na cienkiej pionowej osi znajdują się dwa walcowate koła . Pierwsze koło posiada promień 5 cm i masę 2 kg, drugie promień 8 cm i masę 1 kg. Pierwsze koło wiruje z prędkością kątową 20rad/s, a drugie w przeciwną stronę 30 rad/s . Oblicz prędkość obu kół po połaczeniu się. Naprowadzi ktoś jak należy zrobic te zadania?
27 wrz 12:11
daras: 1. z zasady zachowania energii + zasada zachowania momentu pędu 2. także
27 wrz 14:40
fiss: Ek= mv2/2 + Iω2/2 ?
27 wrz 15:31
daras: owszem a drugie r−nie ?
27 wrz 17:51
fiss: a jak mam znaleźć I (moment bezwładności), skoro nie mam promienia, tylko długość?
27 wrz 18:38
daras: "pocisk wbił się w koniec belki" czyli r = długość belki
27 wrz 22:36