fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika, ruch płaski Gabriel: Dwa zadania: 1. Mała masa umieszczona jest na platformie, podane są masy i współczynnik tarcia pomiędzy platformą a masą, należy obliczyć wartość siły pociągowej F, z jaką układ będzie się poruszać, aby mała masa nie przesuwała się po platformie podczas ruchu 2. Tarcza kołowa stacza się bez poślizgu po równi pochyłej o kącie nachylenia alfa. Podane alfa, masa, promień, obliczyć prędkość środka tarczy i przyspieszenie kątowe jeżeli środek ciężkości obniży się o wartość r. Rysunki do zadań: http://imagizer.imageshack.us/a/img673/8100/lpqtDs.jpg Będę wdzięczna za pomoc emotka
25 wrz 20:00
daras: 1. uwzględnij siłę bezwładności, która musi byś mniejsza niż siła tarcia 2. to zadanie jest w 1000..wariantach rozwiązane w internecie wystarczy wklepać w Google oraz w każdym podręczniku z fizyki w rozdziale o bryle sztywnej wystarczy go otworzyćemotka
25 wrz 22:11
Gabriela: Co do drugiego zadania − szukałam rozwiązań i obliczyłam przyspieszenie kątowe, ale wciąż mam problem z prędkością środka, niby parę pomysłów, ale nie wiem czy właściwe, jakaś podpowiedź?
26 wrz 17:59
daras: "prędkość środka" to po prostu prędkość liniowa v = rω
26 wrz 18:12