fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Przyśpieszenie grawitacyjne i prędkość spadającego ciała biedny fizyk: Gwiazda neutronowa może mieć masę równą masie Słońca, a promień zaledwie 10 km. a) Ile wynosi przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni takiej gwiazdy? b) Ile wynosi prędkość ciała, które spadło na takiej gwieździe z wysokości 1 m? (bez prędkości początkowej) Przyjmij, że gwiazda nie wykonuje ruchu obrotowego. To co udało mi się samemu zrobić: a) a=G*M/r2 czyli a =G*M/100 b) Ep=−G*M*m/R Ep=Ek Ek=mv2/2 −2G*M/r=v2 czyli −G*M*2/R=v ?
1 lip 15:50
qwark: i co zamierzasz podstawić do tych epokowych wzorów a) G= ? M =? tylko 10 potrafiłeś podnieść do kwadratu bez zastanowienia się w czym chcesz otrzymać wynik w km2 b) to jaki zamierzasz rozważać przypadek? spadku na gwiazdę z czeluści Wszechświata, toć tam jest tylko 1 metr
2 lip 15:24
biednyfizyk: chodziło mi tylko o sam sposób rozwiązania zadania, ale już nieważne. policzyłem sam.
2 lip 18:21
qwark: Jeśli tak dobrze znasz teorię, to wątpię
3 lip 14:07