fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Termodynamika maturzysta:
 Q 
Chodzi mi na bezwzględną stratę energii:mamy E=W−Q=

−Q
 η 
 Q W 
czemu W=

? mam na karcie wzór η=

 η Q 
16 kwi 15:00
Piotr 10: to zalezy czego dotyczy wzór z karty wzórów dotyczy silnika cieplnego
 Q 
a wzór η=

− tyczy się czajnika elektrycznego
 W 
16 kwi 15:08
qwark: maturzysto proponuję żebyś spróbował sie wysławiać po polsku, może jeszcze zdążysz? btw w życiu bym nie wpadł, że wystarczy czajnik postawić do góry nogami i mamy juz silnik
16 kwi 16:59
spektroskop: A moglbys mi wytlumaczyc dlaczego w przypadku czajnika elektrycznego jest inny wzor?
16 kwi 19:07
spektroskop: Chodzi mi o zadanie maturalne z 2010 r. odnosnie czajnika elektrycznego
16 kwi 19:11
spektroskop: Czy ktos moglby mi wytlumaczyc dlaczego tak
16 kwi 19:12
daras: a mógłbyś przytoczyć treść tego zadania, bo nie chce mi sie szukać ?
16 kwi 20:03
16 kwi 20:07
maturzysta: Zad.2.5
16 kwi 20:07
daras: W zadaniu z arkusza: Q − to ciepło potrzebne do podgrzania wody a W − to praca prądu
 Q 
elektrycznego, która idzie częsciowo na boki więc są straty i Q < W stąd sprawność η =

.
 W 
Natomiast sprawność silnika cieplnego, to porównanie pracy w 1 cyklu (W) do ciepła (Q) jakie pobrał ze źródła ciepła. No ale o tym można sobie samemu poczytac w podreczniku, u wujka Gugla czy ciotki Wiki
17 kwi 09:22