fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pole elektryczne Jacek: Czy indukcja elektryczna zależy od własności środowiska, w którym istnieje pole elektryczne, czy też nie zależy? Bo spotkałem się ze sprzecznymi stwierdzeniami. Innymi słowy, czy w otoczeniu ładunku punktowego +Q w odległości r co do wartości:
 Q 
D =

 4π*r2 
czy też
 r *Q 
D =

 4π*r2 
? Z góry dzięki za ewentualne wpisy.
12 cze 19:39
13 cze 08:33
qwark: odpowiedź masz w pierwszym linku i to zaraz w pierwszym zdaniu na tej stronie więcej samodzielność korzystanie z Wiki i Gugla nie kosztuje emotka
13 cze 08:38
Jacek: Dzięki. Nie wpadłem na to, żeby sprawdzić przynajmniej co mówi wiki. W ogóle też nie napisałem, że spotkałem się z różnymi stwierdzeniami w pierwszym poście, prawda? Musisz mieć niemałe ego. Nie zakładam z góry, że wiki jest nieomylna. Przykładowo: Wiki: "Oznacza to, że indukcja elektryczna zależy od właściwości elektrycznych ciała (materiału) (w przeciwieństwie do natężenia pola elektrycznego)." Bolkowski Elektotechnika (do zobaczenia na google books w dziale pole elektryczne) "Indukcja elektryczna jest wielkością która nie zależy od własności ośrodka, w którym istnieje pole elektryczne." Po prostu nie jest dla mnie oczywiste, jakie natężenie pola elektrycznego jest uwzględniane w formule opisującej D=∊E. Wiki mówi, że "poza ciałem", co dla mnie jest nie jednoznaczne. Nie wiem czemu na komputerze stacjonarnym w pierwszym poście widzę, że poprawnie wyświetlane jest w drugim wzorze w liczniku "epsilon r" *Q, zaś na mobilnym urządzeniu widzę samo r *Q.
15 cze 10:15
qwark: to nie kwestia ego tylko braku czasu dla ludzi, którzy mają w dupie cudzy czas
15 cze 14:50
Jacek: Napisałem, że spotkałem się ze sprzecznymi stwierdzeniami, czy to nie oznacza, że jednak wcześniej gdzieś zajrzałem. Jeżeli uważasz, że wskazaną wobec mojego wpisu była taka odpowiedź z przekierowaniem na wiki, niech tak będzie. Przepraszam, że zmarnowałem Twój czas. Pozdrawiam.
15 cze 15:12
qwark: a czy myślisz, że tutaj nie spotkasz się ze sprzecznością ?
15 cze 19:50
qwark: zapytaj swojego mistrza też pozdrawiam
15 cze 19:51
qwark: przecież to forum to kociokwik
15 cze 19:52
qwark: PS. z moim czasem robię co chce i marnuje go sam, ty nie masz na to żadnego wpływu
15 cze 19:53
Jacek: Czyli najpierw wysyłasz mnie na wiki, potem wskazujesz bym zapytał swojego mistrza, jednocześnie sugerujesz, że może jednak jest jakaś sprzeczność, tak jak napisałem wcześniej. qwark jeśli masz coś do dodania w kwestii indukcji to napisz proszę, jeśli nie to, proszę, skup się na innych wątkach na forum.
15 cze 21:12