fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka relatywistyczna, dylatacja czasu CiekawyŚwiata: Witam. Zadanie pewnie standardowe na dylatację czasu: Samolot odrzutowy leci z prędkością v=3600km/h. Obliczyć różnicę wskazań zegarów na ziemi i w samolocie, jeśli lot trwa t0=1h ( w układzie związanym z samolotem). Znam wzór na dylatację czasu ( bo jeśli się nie mylę to o nią w tym zadaniu chodzi) Jeśli się drugi raz nie mylę to trzeba wsakazać deltaTnaZiemi−deltaTsamolotu=? Nie wiem tylko jak skorzystać z tego wzoru i jak to poprzekształcać. Pomoże ktoś?
8 cze 19:42
Ada: Tak, tam masz podstawić do wzoru tylko. Jak chcesz to możesz to liczyć używając przekształcenia Lorenza (bo w końcu z niego dylatacja czasu wynika).
8 cze 20:33
CiekawyŚwiata: chciałem skorzystać z tego wzoru
 1 
Δt=

*Δto
 
 v2 
(1−

)
 c2 
 
gdzie według wikipedii: Δt0 – czas trwania zjawiska zarejestrowany przez obserwatora spoczywającego względem zjawiska, Δt – czas trwania tego samego zjawiska zachodzącego w układzie odniesienia pierwszego Jak mam rozumieć to Δt i Δt0 w swoim zadaniu?
9 cze 17:18
Ada: Δt0 − czas trwania zjawiska w układzie samolotu (samolot spoczywa w swoim układzie odniesienia). Δt − czas trwania zjawiska według obserwatora z Ziemi. Dla obserwatora z Ziemi zjawiska wewnątrz samolotu trwają dłużej.
10 cze 00:44