fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
obwody kyrtap: http://prntscr.com/7e3nuh czy ktoś mi mógłby wytłumaczyć jakiś przykład z Tw. Thevenina nie wiem jak tutaj rozpatrywać połączenia szeregowo czy równolegle? Proszę o wytłumaczenie i zrozumienie.
7 cze 11:42
kyrtap: najlepiej krok po kroku bardzo zależy mi na tymemotka
7 cze 11:44
+-: Zajrzyj do książki, a jak jej nie posiadasz to wpisz w Google, tam jest wiele wyjaśnień na ten jak i inne tematy, które powinieneś poznać. Krok po kroku a nawet po kroczku.
7 cze 12:26
kyrtap: czytałem przewertowałem te przykłady + mam książkę bolkowskiego którą czytałem niestety nie rozumiem tego
7 cze 12:30
kyrtap: Pomożesz mi +/− chociaż jeden przykład, może masz inne spojrzenie na to które będzie dla mnie zrozumiałe
7 cze 12:41
+-: rysunek 1.Zad Pierwszy krok zwieramy źródło napięciowe i liczymy impedancję zastępczą źródła zastępczego wylicz Zab
7 cze 12:56
kyrtap: od tej strony jeśli patrzę z zacisków ab to R i C po lewej stronie są równoległe do elementów R i C po prawej stronie dobrze myślę?
7 cze 12:59
kyrtap: jeśli tak to impedancja całego obwodu będzie równa Z1(lewa strona) = R − jXc Z2 (prawa strona) = R − jXC
1 1 1 

=

+

Z Z1 Z2 
1 1 1 

=

+

Z R−jXc R−jXc 
czyli taK?
7 cze 13:05
kyrtap:
1 2 

=

Z R−jXc 
2Z = R − j Xc
 1 
Z =

(R − jXc)
 2 
7 cze 13:09
+-: Nie do końca rozumiem co napisałeś,żeby nie było wątpliwości: Górne RC połączone równolegle następnie szeregowo z dolnym RC połączonym równolegle.
7 cze 13:09
kyrtap: czyli to inaczej będzie dla góry
1 1 1 

=

+

Z1 R −jXc 
dla dołu
1 1 1 

=

+

Z2 R −jXc 
jeżeli z tego powyliczam Z1 i Z2 to potem impedancja całego obwodu: Z = Z1 + Z2 tak dobrze? emotka
7 cze 13:16
kyrtap: jest Pan?
7 cze 14:04
+-: Oczywiście. Nie chcę Cię obrazić, ale zanim będziesz się brał za Thevenina musisz znać podstawy, rozróżnienie połączenie szeregowe, równoległe metoda oczkowa potencjałów węzłowych itp. to jest przedszkole podstaw elektrotechniki. Nie wyobrażam sobie, że możesz zaliczyć ten przedmiot, masz olbrzymi problem.
7 cze 14:54
kyrtap: a co źle zroniłem?
7 cze 15:01
kyrtap: zrobiłem *
7 cze 15:02
kyrtap: przecież rozumiem że przy: − połączeniu szeregowym impedancja zastępcza to suma impedancji na poszczególnych elementach − połączenie równoległym odwrotność całej impedancji jest równa sumie odwrotności impedancji na poszczególnych elementach które są do siebie równoległe
7 cze 15:04
kyrtap: więc co jest źle bo nie rozumiem?
7 cze 15:08
+-: Piszesz "czyli to inaczej będzie.... tak dobrze?" moja odpowiedź "Oczywiście" tzn dobrze. Ta uwaga poniżej dotyczy tego jak się zbierasz do tego jak i poprzednich zadań.
7 cze 19:06
kyrtap: no po prostu teraz to zrozumiałem jak mi wytłumaczyłeś dlatego nie byłem pewny na początku mam impedancje i co dalej Proszę Pana?
7 cze 19:10
+-: rysunek Impedancja Zźr to jest to Z , które liczyłeś wcześniej Musisz obliczyć Uab=Uz w/g rysunku Masz wtedy zastępcze źródło o napięciu Uz i impedancji wewnętrznej Zźr, do którego dołączasz Te odłączone R i C. Masz prosty szeregowy obwód złożony ze źródła, którego parametry obliczyłeś oraz szeregowo R oraz C, obliczasz całkowitą impedancję obwodu następnie szukane I.
7 cze 19:48
kyrtap: dzięki wielkie i chyba kapuje to emotka
7 cze 20:22
kyrtap: czyli Proszę Pana napiecie to będzie suma napięć RC górnego i RC dolnego oczywiście przed trzeba policzyć prądy dla górnego i dolnego RC ?
7 cze 20:32
+-: Zaznaczyłem Ci spadki U1 i U2 są one przeciwne , a więc jest to różnica (różnica spadków na C i R tak jak zaznaczone). Prąd I1 płynie przez górne C i R, natomiast I2 przez dolne R i C, prądy te są równe co do wartości, gdyż impedancje w obu gałęziach są jednakowe prądy te wywołują zaznaczone spadki napięć, a ich różnica jest SEM źródła zastępczego. Powinieneś to wszystko "widzieć " ze schematu do zadania. Narysowałem Ci, aby było to jaśniejsze, jeżeli chcesz to rozumieć (bez zrozumienia ze względu na różnorodność nie da się "obliczać obwodów " ). Proponuję weź policz trochę prostych obwodów prądu stałego w/g Kirchofa z zaznaczeniem prądów i spadków napięć, a następnie metodę oczkową.
7 cze 21:12
kyrtap: dobra czaję ale opornie to idzie czarno to widzę w środę
7 cze 21:35
kyrtap: ale dziękuje za to że Pan chciał mi pomóc zawsze coś
7 cze 21:39
kyrtap: myśli Pan że jakiś procent szansy jest u mnie?
7 cze 21:59
+-: Można liczyć na cud. Nie wiem do czego ta elektrotechnika jest Ci potrzebna.
7 cze 22:38
kyrtap: bo jestem na elektrotechnice
7 cze 23:02
daras:
8 cze 00:18
kyrtap: daras wiem że jest to dla Ciebie zabawne emotka ale dla mnie niestety nie bo ciężko mi co pojąć z tego przedmiotu
8 cze 00:44
kyrtap: coś*
8 cze 00:44
+-: To znaczy, że jest to Twój podstawowy najważniejszy przedmiot, co ma być dalej. Powiem tak nie powinieneś i nie możesz tego zdać, gdyż to bardzo źle świadczyłoby o naszych uczelniach, a po za tym jakie zdanie o inżynierach mieliby inni. jak się naprawdę dobrze postarasz to w wakacje możesz "ogarnąć " podstawy elektrotechniki, jeżeli tego nie zrobisz to nawet jeżeli jakimś cudem dostaniesz dyplom to nie będzie on warty więcej niż papier toaletowy. Bierz się do roboty. Życzę Ci POWODZENIA w nauce, ale nie na tym egzaminie.
8 cze 07:56
daras: a ja ci dobrze radzę zmień kierunek póki czas ja zmieniałem 3x do 3 x sztuka ? emotka
8 cze 17:03
daras: bo po co się męczyć? najważniejsze , to być w czymś dobry niekoniecznie w elektrotechnice emotka
8 cze 17:16
kyrtap: wiem daras emotka ale chciałbym zdać ten rok
8 cze 17:42