fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja Metis: 1) Satelita poruszający się z v=4 km/s przemieścił się na odległość cztery razy mniejsza niż poprzednio. Oblicz predkosc satelity po zmianie orbity. Korzystam ze wzoru na I predkość kosmiczną, obustronnie podnosze do kwadratu
 GM 
v12=

 R2 
 4GM 
v22=

 R2 
Dziele stronami
v12 GM R2 

=

*

v22 R2 4GM 
v12 1 

=

v22 4 
4v12=v22 v2=2v1 ============================================ 2) Ciało o masie 1kg zostało wyrzucone z pow Ziemi pionowo w góre z v=5km/s Oblicz na jaka odległość się wzniesie. Podane R i g Ziemi. Utożsamić to zadanie z ruchem opóźnionym ? Nie mam na niego pomysłu Pierwsze jest okey ? emotka
31 maj 20:12
daras: niż poprzednio... to chyba twoja interpretacja treści tego zadania a jak jest dokładnie prawdziwa treść?
31 maj 20:15
daras: utożsamić to mi sie kojartzy z policją śledczą
 mv2 GMm 
zawsze korzystasz ze wzoru na E = Ek + Ep =


= constans
 2 r2 
31 maj 20:16
Metis: * początkowo emotka
31 maj 20:17
Metis: A czyli drugie z zasady zachowania energii. Dzięki emotka Powiedz mi jeszcze pierwsze emotka
31 maj 20:17
kyrtap: fizyka trzeba ze świecą szukać
31 maj 21:15
Metis: Dokładnieemotka Qulka Nas opuściłaemotka
31 maj 22:30
daras: a wy koledzy co studiujecie? filologię klasyczną? emotka
31 maj 22:42
daras: pierwsze też z tej samej zasady emotka
31 maj 22:43
Metis: A to rozwiązanie które podałem jest źle ? emotka
31 maj 22:44
daras: w poście z 20:16 pomyłkowo wpisałem w wyrażeniu na energię potencjalną kwadrat r w mianowniku,
 GMm 
powinno być Ep = −

 r 
31 maj 22:44
daras: nie sprawdzałem Twojego rozwiązania, bo nie podałeś pełnej treści...
31 maj 22:45
daras: mogę sie tylko domyślać, że satelita krążył po orbicie kołowej i został przeniesiony na wyższa orbitę , r2 = 4r1 ?
31 maj 22:45
daras: sry, niższą...już późna pora , czas iść spać:( to zadania z 1 kl LO ?
31 maj 22:47
Metis: 2 emotka
31 maj 22:48
daras: nie możesz w to mieszać I kosmicznej, bo ta jest tylko dla r ≈ Rz po prostu porównujesz siłę grawitacji z siłą dośrodkową 2x: dla dwu orbit a dalej to prosty układ r−ń z 2 niewiadomymi na pewno sobie poradziszemotka dobranoc!
31 maj 22:49
Metis: Dzięki emotka Jak coś to będę mordował jeszcze jutro emotka
31 maj 22:51
kyrtap: daras dawaj mi pomóż z obwodami przypomnisz sobię
31 maj 22:56
daras: pierwsze masz dobrze
 2gR2 
w drugim powinieneś otrzymać wynik: h =

− R
 2gR − v2 
1 cze 11:53
daras:
 v2R 
a prościej h =

 2gR − v2 
1 cze 11:55
Metis: daras , 2 wyglada tak?
mv2 GMm GMm 


=

2 r r+h 
2 cze 19:03
Ada:
 Mm 1 
E1 = G

+

mv2 − przy ziemi ciało ma tylko energię kinetyczną
 R 2 
 Mm 
E2 = G

− po wzniesieniu na maksymalną wysokość nie ma żadnej prędkości (tylko przez
 R+h 
moment, bo później zaczyna działać grawitacja i zaczyna spadać przyśpieszając) Z zasady zachowania energii: E1 = E2
 GMm GM 
A wiesz, że: F = mg =

⇒ g =

 R R 
2 cze 20:24
Ada: Aj, znaki źle są, minus przy potencjalnej
2 cze 20:25
Metis: Czyli mój zapis jest okey ? emotka
2 cze 20:57
Ada: obie mają minusy
2 cze 21:14
Metis: Okey emotka Ada mam do Ciebie jeszcze pytanie emotka
2 cze 21:15
Metis: Wyprowadzamy wzór na I predkość kosmiczną: Fd=Fg
mv2 GMm 

=

/:m
r r2 
v2 GM 

=

r r2 
 GM 
Wiemy że g=

 r 
v2 g 

=

/:r
r r 
v2=g − co nie jest prawdą, gdzie źle przyjmuje oznaczenia?
2 cze 21:19
Ada: We wzorze z 20:24 mam błąd, bo dla siły jest:
 GM 
F =

m = g m
 R2 
2 cze 21:47
Metis: Okey, teraz się zgadza emotka
2 cze 21:51
Metis: Dziękuje emotka
2 cze 21:59
daras: 21:19 zgubiłeś kwadrat we wzorze na g
3 cze 00:14
daras: @[p[Ada] 20:24 ad.1to nieprawda, że na powierzchni ciało ma tylko energię kinetyczną jeżeli rozpatrujemy pole centralne, to zawsze ma potencjalna względem środka Ziemi ad.2 grawitacja działa zawsze i wszędzieemotka tak jak napisałem w ostatnim poście z dn. 31.05 wzór na energię potencjalną jest z "−" oznacza to wybór odniesienia w , tzn. Ep = 0 wtedy jeśli całkowita energia E < 0 to układ jest związany − jedno ciało krąży wokół drugiego ale to jest napisane w każdej książce do fizyki, wystarczy otworzyć podręcznik, choćby z 2 kl. LO emotka
3 cze 00:19
Ada: daras tak, tylko wzór już mówi co innego, poprawnie (no nie licząc minusa emotka ) Pisałam to do sytuacji, w której zakładamy, że pole przy powierzchni ziemi jest jednorodne i gdzie chcemy możemy energii potencjalnej przypisać zero. Później spojrzałam na prędkość i była za duża na takie uproszczenie, więc wzór poprawiłam,opisu nie. Ale wydaje się, że Metis mniej więcej rozumie o co chodzi (mam nadzieję emotka ) Nie jest napisane. Nie mają tego nawet na studiach zwykle. Mało kto mówi, że jak układ ma energię ujemną to jest związany. A takie rzeczy jak ruch po krzywych stożkowych i kiedy jakich to jeszcze rzadsza rzadkość.
3 cze 00:40
daras: to raczej kiepskie te "studia" są:( jak trzeba to podam tytuły podręczników , nawet do szkoły średniej..ale to już po weekendzie Metis sam wie najlepiej czy i co rozumie emotka
3 cze 13:56
Metis: daras podaj tytuły emotka Bo podręczników do fizyki nie mamemotka A ciekawych nie znam. Zadanie oczywiście rozumiem emotka
3 cze 23:13
daras: a byłeś choć raz w bibliotece, nie licząc oczywiście kursu bibliotecznego, bo ten jest przymusowy? albo..wklepałeś w Google albo odwiedziłeś inne fora jeżeli odpowiedz brzmi 3xNIE, to nie nadajesz się na studenta
3 cze 23:40
Metis: W naszej bibliotece nic fizycznego nie ma emotka W google wklepywałem i nie raz pytałem na forum. Podobno książki Zamkoru są okey.
4 cze 11:34
daras: a wg mnieZ amkor jest do
6 cze 19:39