fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Energia potencjalna PATELA: rysunekSłuchajcie mam tai problem zakładam że podnoszę ciało o masie m z powierzchni ziemi na niewielką wysokość h taką że pole można uważać za jednorodne. teraz mam obliczyć z definicji na przyrost energii potencjalnej, zakładając ze na powierzchni energia pot. wynosiła 0. zacząłem tak: ΔE=Eb−Ea przy czym Ea=0 czyli ΔE=Eb teraz Eb=−GMm*1/h to jak to podstawie to wychodzi, że ΔE=−GMm*1/h dalej jak uwzględnie że GM/h2=g(przyspieszeniu ziemskiemu) to otrzymam ΔE=−mgh a przecież ten przyrost powinien być dodatni tak jak praca gdzie jest błąd
31 maj 18:14
daras: po co mieszasz w to wzór na Ep = − Gm...? skoro zakładasz,że pole jednorodne a nie centralne polcz z definicji W = iloczyn skalarny Q i r=h a jaki kąt jest pomiędzy tymi wektorami jesli podnosisz do góry odp. 180o wiec jaki jest cos 180o
31 maj 20:13
daras: masz już swój "−"
31 maj 20:13