fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
. Madzia: Wędkarz waży rybę na wadze sprężynowej przymocowanej do sufitu windy. Jaki będzie wynik pomiaru jeśli winda porusza się w gorę (dół) ze stałym dodatnim przyśpieszeniem a, a ryba ma masę m. Jakie będzie wskazanie wagi gdy winda hamuje ( a<0) jadąc do góry?
30 maj 22:40
kyrtap: Madzia chyba się nie doczekasz tej nocy zadania
31 maj 00:08
daras: sam byś jej machnął zamiast tu siedziec bezczynnieć
31 maj 11:31
daras: Madziu to proste jak instrukcja cepa: Wystarczy uwzględnić siłę bezwładności, która działa w układzie nieinercjalnym a takim jest poruszająca się z przyspieszeniem winda gdy jedzie w górę i przyspiesza lub w dół ale hamuje , to siła bezwładności jest skierowana w dół czyli dodaje się do siły ciężkości (przeciążenie) i waga wskaże F = Q + Fb = m(g + a) natomiast gdy zjeżdża w dół z przyspieszeniem a lub jadąc w górę hamuje, to siła jest skierowana w górę czyli przeciwnie do Q wiec wtedy mamy niedociążenie a wskazania wagi: F = m(g −a) a co wskaże waga , gdy winda urwie się i zacznie spadać ? emotka
31 maj 11:38
kyrtap: rozwiązywałem zadania z obwodami emotka
31 maj 13:43
Madzia: dzięki !
31 maj 15:07
daras: sprytnie ominęliście obydwoje moje pytanie końcowe
31 maj 16:25
kyrtap: daras pomógł byś mi z obwodami bo się męczę emotka
31 maj 17:30
daras: nie znoszę prądów zmiennych emotka
31 maj 20:14
kyrtap:
31 maj 20:38