fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
. Madzia: Wahadło o masie m wisi na podstawce umocowanej na wózku. Znaleźć kierunek nici wahadła tj. kąt α nici z pionem oraz jej naprężenie T w następujących przypadkach. a) wózek porusza się ruchem jednostajnym po płaszczyźnie poziomej b) wózek porusza sie po płaszczyźnie poziomej z przyśpieszeniem a c) wózek stacza się swobodnie z równi pochyłej, która tworzy kąt β z poziomem.
29 maj 21:50
daras: a) wystarczy podstawić do wzoru: http://fizyka.pisz.pl/strona/121.html b) do siły ciężkości, która działa na masę m dorysuj siłę bezwładności potem zastosuj tw. Pitagorasa i wyznacz siłę wypadkową podziel przez m i masz przyspieszenie g', które wstawisz do wzoru na okres wahań c) rozłóż siłę ciężkości na dwie składowe, od składowej równoległej odejmij siłę bezwładności a dalej tak samo jak w b)
30 maj 08:12
Madzia: czyli to będzie tak? a) T= m*g
 l 
α=2π

 g 
b) (m*g)2+(−m*a)2=Fw2 / :m2 Fw= (m*g)2+(−m*a)2g
 fw2 
g2 +a2=

 m2 
 fw2 
g=

−a2
 m2 
 l 
α=2π

 
Fw 

−a
m 
 
c) nie za bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie jak tutaj będzie wyglądała ta "składowa równoległa" mógłbyś mi to rozpisać?
30 maj 22:34
daras: sry, doczytałem teraz, że pytanie jest o kąt a nie o okres drgań wahadła, bo to jest właściwie pion, który się nie buja tylko odchyla, gdy działa na niego siła bezwładności czyli w a) się nie odchyli − układ inercjalny α = 0
 Fb a 
b) możesz zastosować Pitagorasa albo krócej tgα =

=

 Q g 
c) podobnie tylko na składowych i innych kątach
31 maj 11:26
daras: jeśli nie jesteś w stanie sobie tego wyobrazić, to wystarczy wklepać w Google:" ruch wahadła po równi pochyłej" i masz rysunki np tutaj: http://brain.fuw.edu.pl/edu/Fizyka:Wyk%C5%82ad_z_Fizyki_I/Dynamika_3
31 maj 11:30