fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Oblicz rezystancję zastępczą fizykon: rysunekZnajdź rezystancję zastępczą. (proszę operować na R) − w punktach AB oraz CD. Czy r10, r11 mogę usunąć? Czy powyżej tych rezystorów nie jest czasem zwarcie? To samo z r6, r7.
25 maj 23:52
Ada: Nie powinno być z tego jak ja to rozumiem, to tam nic nie płynie przez te puste linie (takich linii możesz sobie dorysowywać ile chcesz), bo z tego co rozumiem zakładasz, że działają ci w układzie prawa Kirchoffa i wtedy oba węzły można połączyć. Ale nie jestem najlepsza z elektroniki emotka Wydaje mi się, że tu jest potrzebne przejście gwiazda − trójkąt. Ale może jest jakiś sprytny sposób emotka
26 maj 00:56
fizykon: Dokładniej jak / co rozwiązać?
26 maj 11:03
+-: Te linie to są "zwarcia" rezystancje 0Ω i można usunąć rezystory jak piszesz. Czy to ma być rozwiązane ogólnie to przekształcenie trójkąt gwiazda będzie pomocne, przy podanych wartościach należy sprawdzić czy ten układ mostkowy nie jest w równowadze co by spowodowało, że przez R3, R4,R5,R8,R9 prąd nie będzie płynął i można je pominąć .
26 maj 22:26
fizykon: A w jaki sposób się sprawdza czy jest w równowadze?
27 maj 19:39
fizykon: Po prostu spr. różnice napięć?
27 maj 19:43
fizykon: A to nie jest może tak, że R3, R4,R5,R8,R9 bez względu na wartości też się usuwa? No bo jest prosta droga − kolejen zwarcie − ten sam powód co usunąłem r10, r11, 16, 17?
27 maj 19:45
Ada: No to już na pewno nie. Musiałbyś mieć taki sam spadek napięcia, żeby wywalić rezystor (bo opcji zwarcie tu nie ma)
27 maj 23:48
+-: rysunekTe kropki dla uproszczenia rysowania symbolizują opory.Tak wygląda układ zastępczy dostosowany do łatwiejszego liczenia., Należy obliczyć jego wartość co jest stosunkowo proste następnie fragment obwodu R1 R2 Rcd zamienić na gwiazdę. Jeżeli rozpisze się bez oznaczeń zastępczych np. Ra, to wyjdzie ładny tasiemiec. Wprowadzanie jakichś zwarć powoduje zmianę warunków zadania staje się on innym obwodem niż w zadaniu (choć oczywiście punkty ekwipotencjalne można zewrzeć nie zmieniając warunków).Opory które podałem można pominąć w obliczeniach przy równowadze mostka bo przez nie prąd nie płynie Mostek jest w równowadze jeśli iloczyny przeciwległych oporności są równe. W tym wypadku R1*R12=R2*R13.
28 maj 09:42