fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prędkość dźwięku Gostek: Zadanie dotyczy wyznaczenia prędkości dźwięku w powietrzu metodą rezonansu akustycznego. Rura, głośnik, tłok, generator. 1. Oblicz średnią wartość prędkości dźwięku dla każdej częstotliwości oraz odchylenia standardowe tej wielkości. Przyjmując, że częstotliwość generatora obarczona jest niepewnością systematyczną względną równą 1%. Mam kłopot z tą częścią zadania. Nie za bardzo wiem jak się zabrać. Przedstawię co mam. f = 1000Hz, x0 = 3.58, xn = 88.5 więc długość fali = ((88.5 − 3.58) * 2) / 5 = 33.968 cm. Ta magiczna piątka to liczba rezonansów między nimi. Prędkość dźwięku: V = f * długość fali = 1000 * 33.968 = 33.68 m/s. I co dalej? Jak z tego wyciągnąć średnią wartość dźwięku jak mam tylko jedną? Oraz jak obliczyć to odchylenie standardowe. Długość fali z niepewnością 0.5 cm.
20 maj 17:10
korki_fizyka@o2.pl: 5 to nie "liczba rezonansów" tylko węzłów średnią wartość mógłbyc policzyć gdybyś zmierzył te wielkości przynajmniej ze 2x albo wiecej odchylenie standardowe znajdziesz tutaj: http://matematyka.pisz.pl/strona/1028.html
 f 
a dla jednego wyniku możesz obliczyć σ =

 3 
prędkość dźwięku wyszła ci 10x mniejsza niż w rzeczywistości
21 maj 08:54