fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Elektrostatyka Asia: Mam mały problem z kilkoma zadankami, gdyby znalazł się ktoś pomocny, byłabym bardzo wdzięczna emotka 1. Proton (v pocz.=0) zbliża się z dalekiej odległości do ujemnie naładowanej kuli o promieniu 0,1m i ładunku 5 mikroC. Napisz jakim ruchem i uzasadnij. Oblicz wartość prędkości z jaką proton dotrze do powierzchni kuli. 2. Spoczywające początkowo jądra litu (7m, +3e) przyspieszono za pomocą jednorodnego pola elektrostatycznego z punktu o potencjale +100V do punktu o potencjale −300V. Oblicz wartość prędkości końcowej jądra. 3. Kondensator o pojemności 400 pF naładowano ze źródła o napięciu 9V, które później odłączono. Następnie do kondensatora dołączono równolegle drugi o pojemności 100 pF. Oblicz napięcie, które ustali się na kondensatorach po ich podłączeniu.
13 maj 13:48
daras:
 1 
ruchem przyspieszonym ale nie jednostajnie zm, bo siła zmienia się F~

 r2 
13 maj 14:43
Asia: Dzięki, a jak obliczyć wart. prędkości protonu? W zadaniu dana jest jeszcze masa protonu, zapomniałam dopisać
13 maj 15:22
Asia: Jeśli jest to ruch przyspieszony to działa wzór vk = at (bo v0 = 0) F=QE F=ma czyli a= QE/m E=kQ/r2 czyli finalnie vk = kQ2/mr2 * t Moje pytania jak wyeliminować ten czas..?
13 maj 16:00
daras: 2. ze wzoru, który znajdziesz w swoim podręczniku W = qU=qΔV = ΔEk
13 maj 17:05
Asia: 3 zrobione
13 maj 17:23
daras: emotka
13 maj 22:03
daras: w poprzednim nie możesz tak liczyć, napisałem ci , że ruch nie jest jednostajnie zmienny a ty swoje.... musisz scałkować
13 maj 22:05
7yutg: γππγ←
14 maj 19:32