fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
FIZYKA Marek: Planuję iść na studia techniczne a z fizyką wiadomo jak w szkole średniej (oczywiście nie wszędzie) tylko podstawa, polecilibyście coś na wakacje żeby nadrobić zaległości powtórzyć podstawy ? Książka do teorii/zadania cena nie gra roli Dzięki za odpowiedz.
12 maj 22:05
Paweł: Przed robieniem zadanek do matury rozszrzonej z fizyki pomyślałem, że może zaczerpne trochę teorii. Wziąłem "Fizyka i astronomia" Marian Kozielski Wyd,PWN. Jest tam tyle materiału którego nie uczą w szkole, że to aż skandal. Co prawda niektóre fragmenty czytałem po 5 − 10 razy, ale dzięki temu zrozumiełem dużo więcej, szczególnie 3tom o fizyce kwantowej, ponadto wszędzie są tam wyprowadzane kompeksowo wzory(im biały karzeł mniejszy tym jest cięższy, w przeciwieństwie do słońca), jak i śledzenie eksperymentów, jeszcze dodatki (bardzo ciekawe,np, jak stworzyć laser). Fajnie jeszcze jest po przeczytaniu tych tomów zaginać nauczycieli niewygodnymi pytaniami typu dlaczego stosujemy efekt doplera przy badaniu ekspansji kosmosu a nie wzoru na prędkość(galaktyki się od siebie nie odsuwają, to przestrzeń między nimi ulega ekspansji). Fajna książka, ale powiem szczerze, że jeśli bym nie wziął 3 tomu jako piierwszej książki tylko od początku jechał to bym się troszkę męczył, bo książka jest naszpikowana konkretnym słownictwem. O i jeszcze gdzieniegdzie zadanka po drodze można napotkać.
13 maj 12:02
daras: Jeżeli chcieliście coś tutaj zareklamować, to próżne trudy. Nikt tego nie czyta!
13 maj 12:20
Paweł: xD
13 maj 12:51
Paweł: książka jest z 2004 to troche poźno z reklama
13 maj 12:52
daras: ale sa nowsze wydania emotka
13 maj 14:41
Paweł: Nie reklamuj
13 maj 20:19