fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ciężarek, praca, energia fizyka: rysunekMały ciężarek zawieszony jest na cienkiej nitce o długości 1m, która przymocowana jest do nieruchomego walca o grubości 2 cm. Jeżeli cięzarek zostanie pchnięty w lewo z dostatecznie dużą prędkością, nitka zacznie nawijać się na walec. Oblicz jaką prędkość początkową trzeba nadać ciężarkowi, aby nitka nawinęła się wokół walca. l = 1m r = 0,01 m Moje rozumowanie jest takie: energia kinetyczna na początku (w położeniu początkowym) musi być równa sumie energi potencjalnej i kinetycznej, gdy ciężarek jest nad walcem.
mv2 mvk2 

=

+ mg(l−πr) //nitka się już zawinie i będzie krótsza o połowę obwodu
2 2 
walca. Natomiast w odpowiedziach jest, że
mv2 mvk2 

− mgl =

+ mg(l−πr)
2 2 
Mógłby ktoś mi wytłumaczyć ta różnicę? emotka
17 kwi 10:18
fizyka: Dobra, pomyslalem i wydaje mi się, że wygląda to tak: Walec (dokładnie środek) jest na wysokości h. Początkowe położenie kuli (kulka na dole) jest na wysokości h−l; Kulka na górze jest na wysokości h + l−πr Więc z energi::
mv2 mvk2 

+ mg(h−l) =

+ mg(h+l−πr)
2 2 
mv2 mvk2 

+ mgh −mgl =

+ mgh+ mg(l−πr)
2 2 
mv2 mvk2 

−mgl =

+ mg(l−πr)
2 2 
Wydaje mi sie logiczne, ale prosze o potwierdzenieemotka
17 kwi 18:34
daras: Lewa strona jest logiczna, przecież od en. kinetycznej trzeba odjąć energię potencjalną wznoszącego się do góry ciężarka nad prawą strona nie zastanawiałem się.
17 kwi 18:34