fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dwie soczewki symetryczne Adrian: Cześć po dość długiej przerwie od wchodzenia tutaj emotka Do tej pory nawet sobie radziłem czy to z fizyki, czy to z matmy, ale przyszedł ostatni dział z fizyki z liceum i okazal się on dla mnie czarną magią. 1. Odległość przedmiotu od ekranu wynosi d=4m, a ogniskowa wynosi f=0.3m. Oblicz w jakiej odległości od przedmiotu należy ustawić soczewkę, aby powstał ostry obraz pomniejszony. Oblicz pomniejszenie. 2. Soczewka ma zdolność skupiającą Z1=1,5D. Po dostawieniu do niej "na styk" soczewki symetrycznej wykonanej z materiału o n=1.5 uzyskano zdolność skupiająca układu Zw=0,5D. Oblicz promień krzywizny. W tym drugim skorzystałbym ze wzoru: http://i.imgur.com/sFRXkkd.png Ale co dalej? notoczenia=1 i na tym moja wiedza się skończy. Prosiłbym o pomoc oraz krótkie wyjaśnienie. Dziękuję bardzo, pozdrawiam emotka
6 kwi 18:38
daras: druga soczewka ma Z = −1 co to znaczy na styk? jest płąska z jednej strony?
 n−1 
jeśli tak, to dalej Z =

 r 
6 kwi 23:01