fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Obliczyć pracę jaka została wykonana podczas sypania kopca. Furius: rysunekKopiec Piłsudskiego usypany w latach 30−tych ma kształt stożka o wysokości 35 m i średnicy podstawy 110m. Obliczyć pracę jaka została wykonana podczas sypania kopca. Przyjąć średnią gęstość 1700 kg/m3. Ktoś pomoże w nakierowaniu mnie na rozwiązanie zadania? Kieruje się tym, że przyjmuje nieskończenie cienkie walce w stożku o wysokości dH, promień walca mogę uzależnić z twierdzenia Talesa H/R = (H−dH)/r gdzie r to promień walca. Nie jestem pewien czy (H−dH) jest poprawne). Mam gęstość czyli ρ/V. Mam chyba doprowadzić do policzenia całki po dH czyli nieskończenie małej wysokości walca, jak do tego dojść?
6 kwi 14:19
6 kwi 17:20
daras: a tu masz jeszcze jak stożek rozpatrywać we współrzędnych kartezjańskich i cylindrycznych: http://www.matematyka.pl/39383.htm?mobile=desktop sam byś to znalazł gdyby ci się tylko chciałoemotka
6 kwi 17:41
Furius: Dzięki za odpowiedź. Co do współrzędnych to nie musiałem szukać. Jeżeli taka całka podwójna jest do tego zadania odpowiednia to fajnie, ale z tego co pamiętam to nasz profesor wychodził coś z twierdzenia Talesa dlatego chciałem brnąć w takie rozwiązanie.
6 kwi 20:48
MQ: Po prostu z tw. Talesa: H/R=(H−h)/r stąd:
 H−h 
r=

*R
 H 
Objętość warstwy na wysokości h i grubości dh:
 πR2 
dV=πr2*dh=(H−h)2*

dh
 H2 
Masa warstwy:
 πρR2 
dQ=ρdV=

(H−h)2dh
 H2 
No i całkujesz po h od 0 do H
7 kwi 17:29