fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
2 zadanka z termodynamiki... Rock'N'Roll: 1.Wyprowadź wzór na gęstość gazu w zależności od jego temperatury i ciśnienia:ρ(T, p). Na podstawie otrzymanego wzoru odpowiedz na pytania : Czy i jak zmienia się gęstość gazu podczas: a) izotermicznego rozprężania b) izochorycznego ogrzewania c) izobarycznego ochładzania ? Wzór wyprowadziłam, ale nie do końca rozumiem a, b i c, tzn. moje myślenie średnio pokrywa się z odpowiedziami. emotka 2. Oblicz temp., w której gaz znajdujacy się pod stałym ciśnieniem zajmie 2/3 objętości, jaką zajmował w temp. 0 st. C oraz temp., w której ciśnienie gazu zajmującego stałą objętość wzrośnie l razy w stosunku do ciśnienia, jakie miał w temp. 0 st. C. Pierwszą połowę tego zadania mam, z drugą już gorzej. Doszłam do tego, że T2 = l * T0 i taki też wzór jest w odp. Ale dalej mam tam, że to się równa 546 K, moje pytanie brzmi dlaczego?emotka i dalej jeszcze mam zapis t2=(l−1)*273st. C i też nie wiem co to jest za oznaczenie t2. Proszę o pomoc
30 mar 20:42
Rock'N'Roll: Głównie zależy mi na zadaniu nr 2, ale byłabym megawdzięczna gdyby ktoś mógł wytłumaczyć krok po kroku którekolwiek z nich.
30 mar 20:51
daras: 1. co to jest gęstość 2. co się nie zmienia w danej przemianie 3. jak zmieniają się pozostałe 2 parametry opisujące stan gazu 4, używaj pojęć: wprost i odwrotnej proporcjonalności, którą poznałaś w 5klasie SP
30 mar 22:36
daras: zad. 2 co to ma niby znaczyć t2 = I*To stosujesz r−nie stanu gazu, podstawiając temperatury w kelwinach: T = t[oC] + 273,15 [K]
30 mar 22:38