fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Jak zrobić podpunkt B? Loleq: Czarnoksiężnik uwięził księżniczkę w wieży o wysokości h=15m. a) Oblicz jaką prędkość poziomą v0 księżniczka musi osiągnąć aby wylądować za ogrodzeniem. Ogrodzenie ma wysokość l=2m i jest oddalone od wieży o 25m. Obliczyłem i wychodzi V0=15,5m/s i jest dobrze ale mam problem z podpunktem b. b) Księżniczka ucieka gdy czarnoksiężnik wchodzi po schodach. Schody są spiralą o promieniu r=1,5m, czarnoksiężnik wchodzi po nich z v=2km/h. Aby wejść na samą górę musi okrążyć wieżę 10 razy. Oblicz ile czasu na ucieczkę ma księżniczka i jak daleko ucieknie jeżeli będzie poruszać się z v0 z podpunktu a.
22 mar 12:32
daras: S = 10 x 2πr
 v 
t =

 s 
22 mar 22:04
daras: nie wiadomo jak daleko ucieknie bo nie wiadomo dokąd ucieka najlepiej jakby skoczyła z wieży ale jej prędkość byłaby trochę większaemotka
22 mar 22:06
Loleq: Czas ma wyjść 170 sekund i nijak nie mogę tego obliczyć wychodzi mi że czarnoksiężnik wchodzi około 58 sekund. Droga w odpowiedziach też jest podana ale ją mając czas będę umiał obliczyć.
22 mar 23:15
Loleq: W podpowiedzi pisze że droga w poziomie to właśnie 20πr a w pionie to h i że należy pamiętać o twierdzeniu pitagorasa, ale nie rozumiem jak niby mam go użyć.
22 mar 23:17
Loleq: Pomoże ktoś?
23 mar 18:32
LubasQ: nie wiem co w tym trudnego: S= 10 x 2π1,5m = 30π m V= s/t ⇒ t= s/V V=2km/h= 2* 1000m/3600s = 5/9 m/s t = 30πm * 5/9 s/m (obracamy przy zmianie na mnozenie) = 54s s= V*t ⇒ 15,5m/s*54s=837m Koniec
23 mar 19:19