fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanko z termodynamiki - proszę o pomoc :) Rock'N"Roll: W zbiorniku o objętości 5 litrów znajdują się 3 mole tlenu pod ciśnieniem 4 * 105 Pa. Oblicz: a) średnią energię kinetyczną, b) średnią szybkość kwadratową ruchu postępowego cząsteczek tlenu w zbiorniku. Masa molowa tlenu wynosi 32g/mol. a) już zrobiłam i wyszło mi dobrze, ale mam problem z b). W odpowiedziach jest v2=250 m/s ( tu nad v2 powinna być taka kreska, że to jest szybkość średnia, ale nie umiem tu jej napisać ), a ja mam v2= ok. 7,91 m/s bo v2=62,5 m/s. Nie wiem, co jest źle:
 2*N*Ek 
p=

 3*V 
 M 
Po przekształceniu: M=N*m, N=

 m 
potem dalej otrzymuję taki wzór końcowy:
 n*μ*v2 
p=

 3V 
v2 − średnia szybkość kwadratowa ruchu postępowego....itd., V−objętość. I z tego wzoru właśnie po przekształceniu wyliczam. Nie rozumiem dlaczego nie wychodzi. Proszę o pomoc!
21 mar 20:43
Rock'N"Roll: Pomoże ktoś?
21 mar 21:09
physikē:
 mvśr2 
Ekśr =

= kT
 2 
22 mar 08:51
Rock'N"Roll: Ooo, nie znam tego wzoru. emotka
22 mar 12:40