fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Mikroskop Xardas: Uczniowie zbudowali model mikroskopu, mając do dyspozycji tekturową rurę o długości l = 22cm i dwie soczewki o ogniskowych f1 = 2cm i f2 = 12 cm, które osadzili na końcach rury. Sformułuj warunki, które muszą zostać spełnione, aby można było obserwować powiększony obraz przedmiotu umieszczonego przed jedną z soczewek.
21 mar 16:38
Xardas: Kurcze te warunki są mi potrzebne, aby zrobić jeszcze kolejne podpunkty. Jakby ktoś mi z tym pomógł byłbym szczęśliwy.
22 mar 08:30
physikē: http://bit.ly/1N0TezK to znalazłbyś juz dawno sam w swoim podręczniku do fizyki chyba, że zjadł go pies
22 mar 08:53
Xardas: Sam wzór znam. A w podręczniku jest to okrojone, gdyż jestem dzieckiem nowej reformyemotka p=y/x * d/l−x No czyli żeby powiększenie było większe od jeden to co ? Po przemnożeniu tych dwóch czynników ma wyjść więcej od jeden. pierwszy czynnik może być np 0,4 a drugi 3. Jak mam wyznaczyć konkretne warunki ? Nie wiem jak rozwiązać tą nierówność y/x * d/l−x > 1
22 mar 09:11