fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dhdh elek: Oczka obwodu elektrycznego: jeśli mam takie zadanie: https://www.youtube.com/watch?v=vZvbRur4PtI&list=PLGWbMT4tmKkN3rhdPfcWyvInSuwwIdKxT&index=8 i załóżmy, że oczko w obwodzie narysowałem w lewo stronę. To skąd jak to rozpoznać czy napięcie na E2 jest ze strzałką w lewo czy w prawo jak jest on skierowana do góry ?
17 mar 14:14
physikē: poczytaj o umowie znaków
17 mar 16:07
physikē: nie cierpię Bollywoodu
17 mar 16:07
elek: wiem, że napięcie na źródle jest zawsze zgodne z prądem, ale to nie rozwiewa moich wątlipowści w lewo czy w prawo strzałka idzie.
17 mar 16:24
physikē: nieprawda, wybór ten zależy tylko od ciebie
17 mar 16:35
physikē: bylebyś potem trzymał się sztywno ustaleń i umiał zinterpretowac wynikemotka
17 mar 16:35
elek: wiem, że jak napięcie ma kierunek odwrotny do oczka to jest minus , a jak zgodny to plus. Ale jak narysuje strzałkę nad rezystorem to nie wiem czy ona jest zgodna z tym oczkiem czy nie. Nie wiem czy trzeba na nią patrzeć jak na napięcie skierowane w prawo czy lewo stronę.
17 mar 17:22
physikē: jak napięcie może mieć kierunek w dodatku w stosunku do oczka ty operujesz jakimiś pół/ćwierć−prawdami albo to żargon , posługuj się terminami używanymi w elektryczności, to może cię inni zrozumieją , pojmą o co ci chodzi i może ci pomogą
17 mar 18:43
physikē: rysunekE = IR lub jesli kierunek obierzesz przeciwny, to : −E = −IR tylko po co? ułatwiajmy sobie życie i najpierw ruszmy głową przerwy w schemacie oczywiście sa niezamierzone, bo tak się tutaj kiepsko rysuje w niektóych zbiorach zadań i podręcznikach znajdziesz inny sposób (konwencję) np. ∑E + ∑IR = 0 należy jedną z nich wybrać i potem się trzymać reguł gry, jak ci wyjdzie z r−ń Kirchhoffa, że I < 0 to nie ma tragedii, tylko po prostu prąd płynie w przeciwnym kierunku niż przyjąłeś na schemacie
17 mar 18:50
elek: rezystor ma takie napięcie <−−−− , i jak to określić czy one jest zgodne z oczkiem czy nie ? Bo jak poznać czy ta strzałka <−−−−−− skręca w prawo tak jak oczko czy w lewo strone?
17 mar 19:05