fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Chłopiec na łyżwach ciągnie skrzynię Pleso93: rysunekNa lodzie leży skrzynia o masie m kg do której przywiązana jest lina o długości l m. Drugi koniec liny trzyma chłopiec stojący na łyżwach. Masa chłopca razem z łyżwami wynosi 70 kg. Tarcie pomiędzy skrzynią i lodem oraz łyżwami a lodem jest zaniedbywalnie małe. Za pomocą tej liny chłopiec przyciąga skrzynię do siebie. O ile przesunął się chłopiec do momentu przyciągnięcia skrzyni do siebie? Wiem, że lina się napręża. Siła w postaci naprężenia liny ciągnie chłopca i skrzynię w przeciwnych kierunkach, ku sobie. Chłopak jedzie, bo nie ma się o co zaprzeć. Policzyłem środek masy. m1 − masa chłopca m2 − masa skrzyni
 m2d 
x =

 m1+m2 
Jest on wyrażony jedną niewiadomą. Domyślam się, że gdyby środek masy był idealnie w d2 to chłopiec i skrzynia pokonałyby drogę d2. Przychodzi mi na myśl praca, ale praca wykonana nad chłopcem nie będzie równa pracy wykonanej nad skrzynią. Siły są równe. Żeby prace były równe, to przesunięcia musiałyby być równe, a wtedy masy byłyby również jednakowe. Proszę o jakąś podpowiedź.
10 kwi 12:41
Pleso93: Mam jeszcze jedno pytanie, również w temacie środka masy. Czy zmiana położenia środka masy wprawia ciało w ruch? Np. w przypadku przejścia z jednej strony łódki na drugą.
10 kwi 13:21
Michauke xD: Ja yeti i chuj.
10 kwi 15:25
Necro_Crusader: rysunekTak Δ
10 kwi 16:00
gordonek: zaniedbywalne to jest czy go nie ma − przyciąganie ziemskie istnieje?
10 kwi 16:02
daras: położenie środka masy układu nie ulegnie zmianie
10 kwi 16:29
Pleso93: Jak to nie ulegnie zmianie? Jeżeli łódka ma środek masy umiejscowiony gdzie indziej niż w środku swojej długości, to zmieniając swoje położenie na łódce wywieram punktowy nacisk w innym miejscu, co za tym idzie, środek masy powinien przesuwać się. Nadal proszę o podpowiedź do zadania.
11 kwi 13:18