fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja, ruch obrotowy. Macie jakieś pomysły?: Stację kosmiczną w postaci cylindra aby wytworzyć wrażenie ciążenia wprawiono w ruch obrotowy wokół osi przechodzącej przez środki podstaw. Jaki powinien być okres obrotu tej stacji aby w segmentach mieszkalnych znajdujących się przy ścianach bocznych siłą bezwładności (odśrodkowa) miała wartość siły ciążenia na Ziemi? Jeśli w wyniku awarii systemu okres obrotu zmniejszy się dwukrotnie to co będą odczuwać mieszkańcy stacji. Podaj wartość odczuwanego „ciążenia”. Nie chodzi mi o rozwiązanie, tylko podpowiedź, jak można to zadanie rozwiązać...
15 mar 09:41
Dobra rada: Nie rozumiesz treści zadaniaemotka siła odśrodkowa ma zastąpić siłę ciężkości: Fr = Q
mv2 

= mg r− połowa długości(wysokości) stacji
r 
15 mar 09:56
Dobra rada:
 2πr 
prędkość liniowa w ruchu obrotowym − v =

 T 
teraz to rozwiąż
15 mar 09:57
Macie jakieś pomysły?: Czyli wzór na siłę odśrodkową i dośrodkową jest taki sam... Nie wiedziałam, że to aż tak smuci ludzi, iż nie rozumiem treści zadania...emotka
15 mar 10:10
Macie jakieś pomysły?:
 2r 
Po przekształceniu wzoru wyszło mi T =

 g 
Coś na pewno musiałam zrobić źle. Czy to zadanie da się zrobić nie znając promienia stacji?
15 mar 10:34
physikē: nie
15 mar 10:46
physikē: smuci , bo jest jasno napisane co masz zrobić a ty...eh
15 mar 10:47
Macie jakieś pomysły?: Widzisz, to zależy jak ktoś był uczony w szkole i jak bardzo wszystkiego musi uczyć się samemu. Niektórym łatwiej, niektórym trudniej.
15 mar 10:54
physikē: niektórzy mimo tego, ze ich uczona nie są wstanie się nauczyć i nad tym trzeba przejść do porządku dziennego inaczej nie będziesz szczęśliwy i dostaniesz wrzodów
15 mar 16:21