fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
bloczki i sprężyna aneta: rysunekDane są masy, znależć prędkość maksymalna i największe rozciagniecie sprężyny.i amplitudę.
17 lut 13:16
Dementors & Co: musi byś podany współczynnik sprężystości żeby w ogóle można rozważać ruch drgający
17 lut 13:49
zi: współczynnik sprężystości jest dany, i wynosi... k taki zwykle mają sprężyny
17 lut 17:17
zi: zadanie jest proste, i ciekawe jednocześnie. Aneta, w czym masz problem ?
17 lut 17:19
aneta: Nie wiem jak się za nie zabrać. Jesli ktoś mógłby mi rozpisać równania byłabym bardzo wdzięczna
18 lut 18:50
MQ: Zadanie jest nie do końca jasno określone, bo np. nie wiadomo, czy należy uwzględniać tarcie klocka na stole, itd., itp.
18 lut 21:49
aneta: nie, tarcia nie uwzględniamy.
18 lut 21:55
MQ: m1 − masa na stole m2 − masa zwisająca x − rozciągnięcie sprężyny Równanie ruchu: a(m1+m2)=m2g−kx i tyle.
18 lut 22:01
aneta: i jak z tego mam wyliczyć amplitude?
19 lut 10:22
Dementors & Co: zadanie jest ciekawe ale "ja nie wiem jak sie za nie zabrac..." najlepeij jakby ktoś mi rozpisał = dał gotowca , a ja tylko to sobie wydrukuję i wkleję do zeszytu bo to takie ciekawe zadanie
19 lut 10:22
Dementors & Co: znasz w ogóle równania dla ruchu drgającego x(t) = Acos(ωt + φ)
19 lut 10:24
aneta: doskonale znam emotka gdybym wiedziala jak sie za nie zabrac, to możesz byc pewny, nie wpisywalabym go tutaj. wiem że takie jest równanie, ale jak mam je rozpisać żeby obliczyć maksymalne wychylenie?
19 lut 11:33
aneta: więc czy ktoś mi może powiedzieć jak powinnam policzyć tą amplitudę mając dane jedynie masy i współczynnik k?
19 lut 16:15
MQ: Albo 1. całkując równanie ruchu albo 2. sposobem: a) położenie równowagi wyznaczasz z równowagi sił ciężkości m2g i sprężystości kx b) w tym położeniu prędkość jest największa c) amplitudę masz w położeniu, gdy prędkość jest równa 0 −− amplituda to to położenie minus położenie równowagi
19 lut 19:38