fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
. Piotr 10: Witam. Mam pytanie odnośnie rzutu ukośnego. Wyprowadznie wzoru na maksymalną wysokość. Poznałem juz kilka opini jak powinno to się wyprowadzać Jedną z nich jest: http://e-fizyka.info/index.php?t=13&id=186&opis=Maksymalna-wysokosc-w-rzucie-ukosnym Zaś w książe mam tak wyprowadzone
 mV2oy 
mgH=

 2 
 V20 sin2α 
H=

 2g 
W szkole też tak pan od fizyki mi mówił. Na sprawdzianie też tak pisałem i było ok. I w końcu nie wiem jak to poprawnie powinno być. Pani od korepetycji mi powiedziała, że ten drugi sposób jest zły, źle zastosowana zasada zachowania energii. Więc jak to w końcu jest ?
9 kwi 15:38
Piotr 10: Na tej stronie internetowej też jest pokazany sposób ten drugi http://fizyka.org/?teoria,9,5
9 kwi 15:40
MQ: Zależy, czy chcesz zdać fizykę, czy ją zrozumieć. 1. Jeśli chcesz zdać, to rób tak, jak każe nauczyciel emotka 2. Jeśli chcesz ją zrozumieć, to przede wszystkim dopytaj się "pani od korepetycji" na czym jej zdaniem polega to złe zastosowanie zasady zachowania energii. W pierwszym linku, który podałeś, moim zdaniem rozumowanie jest poprawne. W drugim linku niezbyt poprawne jest sformułowanie "energia kinetyczna nadana w kierunku pionowym". Może to niepokoi twoją panią od korepetycji? Przyjrzyj się obu rozumowaniom, przeanalizuj, a dostrzeżesz tę subtelna różnicę w obu rozwiązaniach.
9 kwi 16:28
Piotr 10: Po głebszej analizie to bardziej ten pierwszy link, który podałem jest odpowiedni. Bo ciało w momencie uzyskania maksymalnej wysokości, ma składową poziomą Vox
9 kwi 16:33
Piotr 10: Czyli Twoim zdaniem obie wersje są poprawne ?
9 kwi 16:33
MQ: Moim zdaniem pierwsza wersja jest poprawna.
9 kwi 19:39
Piotr 10: Ok. Dzięki za odpowiedź. Wybiorę też opcję pierwszą.
9 kwi 19:42
Piotr 10: A posiadasz może dostęp do matury czerwcowej z 2013 roku ?
9 kwi 19:45
Piotr 10: Już znalazlem arkusz emotka
9 kwi 22:22
daras: Składowa pozioma predkosci sie nie zmienia podczas trwania całego rzutu wiec obie wersje są równoważne.
9 kwi 22:23
daras: to wklej link w tym poście, który założyłeś osobno do tego tematuemotka
9 kwi 22:24
9 kwi 22:24
MQ: @daras Obie wersje są równoważne pod względem obliczeniowym −− to fakt −− ale sformułowanie "energia kinetyczna nadana w kierunku pionowym" powoduje, że druga wersja jest mniej poprawna ze względu na analizę fizyczną zjawiska. Nie da się (fizycznie!) podzielić energii kinetycznej ciała na tę "nadaną w kierunku pionowym" i tę "nadaną w kierunku poziomym".
10 kwi 09:11
daras: Formalnie powinien więc dać komentarz, że
 mvx2 mVy2 
Mgh =

+

, przy czym ten pierwszy składnik jest stały wiec zredukuje
 2 2 
się z podobnym równaniem zapisanym dla wierzchołka paraboli. Osobiście nie spotkałem się z takim właśnie sposobem rozwiązywania tego typu zadan zwłaszcza na lekcji−ale teraz uczą specjaliści od dydaktykiemotka
10 kwi 10:09
Piotr 10: daras jeśli mógłbyś wyjaśnij mi dokładniej dlaczego te dwa wyprowadzenia wzoru są poprawne. Z góry dziękuję
10 kwi 11:08
daras: przeciez napisałem powyżej emotka
10 kwi 16:30
daras:
 mvx2 
w wierzchołku masz po prawej stronie tylko

składowa z vy zniknęła więc zamieniła
 2 
się na energię potencjalną = mgh
10 kwi 16:31