fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Moment pędu cząstki. imię lub nick: Treść : Pokazać, że moment pędu cząstki w polu grawitacyjnym Ziemi jest zachowany.
5 lut 19:27
Ada: Że jest całką ruchu
5 lut 19:44
imię lub nick: To ja mam wiedzieć" " Nie wystarczy napisać, że moment pędu cząstki w polu grawitacyjnym Ziemi jest zachowany wtedy i tylko wtedy, gdy suma sił zewnętrznych działających na cząstkę jest równa 0?
5 lut 19:55
Ada: Całka ruchu: wartość zachowana w całym ruchu, zawsze równa const. L = rxp = rxmv=mrxv
 d L 
Jeżeli L = const to

= 0
 dt 
 d 
Masz pokazać, że w polu sił grawitacyjnych

(rxv) = 0
 dt 
I tak, ty to masz wiedzieć, to w końcu nie moje zadanie
5 lut 20:35
imię lub nick: Ale to ŚMIESZNE. Wypiszesz mi równania ruchu (postępowo−obrotowego) bryły sztywnej, Adziuś? Skoro już i tak szperasz w Wikipedii? emotka
5 lut 20:47
Ada: A nawet ci to rozpiszę
d r d v 

x v + r x

=
dt dt 
 d v d v 
v x v + r x

= r x

 dt dt 
d v  

= a
dt 
 GMm 
ma =

ς
 r2 
ς − wersor promienia, zwykle się go oznacza z takim daszkiem ∧ nad literką, ale tu ciężko o takie coś. Ma długość 1 i wskazuje kierunek wektora emotka Każdy wektor da się przedstawić jako iloczyn współrzędnej i wersora r = rς
 GM d v 
a =

ς =

 r2 dt 
 d v GM GM 
r x

= rςx

ς =

ςxς = 0
 dt r2 r 
5 lut 20:52
Ada: Aj jaka szkoda, że nie widziałam twojego komentarza wcześniej bo chyba bym sobie odpuściła wyprowadzanie tego. I to chyba nie świadczy o tobie dobrze, że do rozwiązania tego zadania wystarczy wiedza z Wikipiedii
5 lut 20:53
imię lub nick: Wszystko fajnie, szkoda tylko, że to jest jedno z ~tryliarda zadań przygotowawczych do egzaminu. Jeśli tak należy rozwiązywać każde z nich, to życzę ' jutrzejszemu sobie ' powodzenia.
5 lut 21:02
Ada: Na kartce to nie zajmuje 5 min, tu po prostu się długo wprowadza wzorki i wektory.
5 lut 21:03
imię lub nick: Pisałaś coś o całce, a ja tu same pochodne ino widzę!
5 lut 21:07
5 lut 21:14
Ada: Nie dokładnie czytasz Wikipedię
5 lut 21:14
imię lub nick: ς − CO TO JEST ZA ZNAK? MAŁA DZETA? MAŁA KSI? emotka
5 lut 21:42
5 lut 21:54
imię lub nick: Czyli miałem rację, że szperasz w Wikipedii.
5 lut 22:01
Ada: Też.
5 lut 22:06
imię lub nick: W jakich warunkach zachowana jest prędkość środka masy układu cząstek?
5 lut 23:29
Ada: Eeee? A o co ci chodzi?
5 lut 23:34
imię lub nick: Eeee, a o to, że mam takie polecenie, a Twój geniusz powinien pomóc mi w jego wykonaniu. Całość tyczy się ruchu obrotowego bryły sztywnej. Pęd środka masy układu cząstek wynosi zero, jeśli siły zewnętrzne się równoważą lub nie oddziałują na układ, CZY TAK ADRIANNO?
5 lut 23:37
Ada: Tak, z tego co kojarzę, ale mój geniusz bardziej zajęty jest w tej chwili kontemplacją piękna i zawiłości c++. Wiesz, że istnieje takie imię jak Ada
5 lut 23:46
imię lub nick: Nie, wiem jedynie, że istnieje taki skrót od imienia Adrianna. Studiujesz informatykę? Najogólniejsze pytania z fizyki bywają czasem najtrudniejsze, Adziuś. emotka
5 lut 23:52
imię lub nick: Tocząca się kula i walec o tej samej masie i promieniu mają tę samą prędkość początkową V0 u podstawy równi pochyłej nachylonej pod kątem α do poziomu. Która z brył wtoczy się na szczyt równi szybciej? Nie wiem jak one w ogóle mogą się tam wtoczyć. Prędzej chodziło autorowi o STOCZENIE się na dół.
6 lut 00:03
Ada: Nie. Jeżeli już naprawdę musisz, to proszę ładnie używaj wołacza emotka Wyrwane z kontekstu pytania na pewno, zwłaszcza w okolicach północy i sesji emotka
6 lut 00:04
imię lub nick: Nie są wyrwane z kontekstu, takie dostałem, więc sory. Wiem, że wolałabyś mieć wszystko podane na talerzu, jak królowa, wszystkie dane i wzory, które należy zastosować, ale nie ma tak łatwo.
6 lut 00:07
Ada: Jeżeli mają wystarczającą energię kinetyczną to się wtoczy. Pytanie która bryła więcej energii traci na toczenie się. Musisz sprawdzić jakie mają moment bezwładności, ta która ma mniejszy wtoczy się szybciej −> mniej energii traci na ruch obrotowy.
6 lut 00:07
Ada: Nie, no aż tak wymagająca nie jestem. Ale temat bardzo czasem pomaga.
6 lut 00:08
imię lub nick: Wiadomo, że kula szybciej wleci, a teraz proszę przetłumaczyć na język matematyki.
6 lut 00:12
Ada: Poszperaj w Wikipedii, znajdziesz tam wzorki emotka
6 lut 00:16
imię lub nick: I=∑mR2 gdzie : m − masa i−tego elementu bryły R − odległość i−tego elementu od osi obrotu Chociaż ten WZÓR odnosi się do bardziej NIEREGULARNYCH brył, a przecie te z zadania do takowych NIE należą.
6 lut 00:21
Ada: Nie, są gotowe wzorki na I, chyba że chce ci się całkować. Ale to są jeszcze całkiem ładne całki, bo bryły są symetryczne.
6 lut 00:25
imię lub nick: Dobra, czyli walec ma nieznacznie większy moment bezwładności. Wziąłem pod uwagę wzór na I dla walca obracającego się względem osi z. Przyrównałem oba momenty, poskracałem i wyszło, że (2/5)<(1/2)
6 lut 00:32
Ada: Ok, skracałeś Wiesz, że to, że mają inną energie ruchu obrotowego wpłynie na ich energię kinetyczną podczas wtaczania i ona się nie skróci Bo trochę mało ci zostało danych : O
6 lut 00:37
imię lub nick: We wzorach na momenty bezwładności nie ma żadnej energii, jest tylko iloczyn masy i kwadratu promienia. Mam jeszcze o Ek opowiadanie pisać? Ehhh, a chciałem przejść fal.
6 lut 00:40
Ada: Pewnie, że masz.
 m v12 1 
Ek =

+ mgh +

12
 2 2 
Zachodzi zależność: v = ωr Początkowa energia kinetyczna obu brył jest sobie równa. Lub dać ładny komentarz, że w zasadzie zależne to jest od I i wkładu całkowitej energii mechanicznej w obrót bryły.
6 lut 00:48
imię lub nick: Za dużo tych wzorów.
6 lut 00:58
Ada: Phi, raptem dwa. A drugi tak maleńki, że się praktycznie nie liczy
1 1 1 1 

mv12 +mgh+

I1rv1 =

mv22 +mgh+

I2rv2
2 2 2 2 
mv12 + I1rv1 = mv22 + I2rv2
 1 2 
I1 =

mr2 I2 =

mr2
 2 5 
Jeżeli masy i promienie są sobie równe, prędkość zależy tylko od momentu bezwładności.
 1 2 
v12 +

r3v1 = v22+

r3v2
 2 5 
Która szybkość jest większa
6 lut 01:08
Ada: Aaaa, właśnie, one prędkość obrotową mają taką samą (bo zakładam brak tarcia)
 2 1 
v12 − v22 = r3v(


)
 5 2 
6 lut 01:11
Ada: Musisz sobie poprawić. Nic idę spać w takim razie. Branoc emotka
6 lut 01:15
imię lub nick: Dziękuję w takim razie za wszelką pomoc, mam nadzieję, że się jeszcze spotkamy.
6 lut 01:18