fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanie z fizyki student: Witajcie emotka Na ciało o masie m działa siła hamująca ruch, proporcjonalna do prędkości, F(t)=−bt b−stała a) znaleźć czas końcowy (kiedy zahamuje) i jaką drogę przebędzie do chwili zatrzymania się tk=? S(tk)=? Ktoś może pomóc rozwiązać?
7 kwi 20:48
daras: musisz rozwiazać r−nie różniczkowe
7 kwi 20:52
student: mam w książce to zadanie i jest nawet rozwiązane tylko jak to robić żeby sprawnie mi to szło? bo nie rozumiem
7 kwi 20:59
daras: zastosuj II zasadę dynamiki: ma = −bt
 dv 
m

= −bt , rozdziel zmienne i scałkuj obustronnie, stała całkowania wyznacz z warunków
 dt 
 ds 
początkowych a potem jeszcze raz to samo z v =

 dt 
7 kwi 21:05
student: dziękuję nawet trochę pomogło emotka
7 kwi 21:19
student: jeszcze 1 pytanie, jak się rozdziela zmienne?
8 kwi 20:50
student: dobra już ogarnąłem jak się rozdziela zmienne, teraz mam takie coś:
 b 
ln|v|=−

t + c
 m 
co dalej?
8 kwi 21:17
daras: wyznacz V idalej tak jak napisałem wczoraj o 21:05
8 kwi 22:04
student: właśnie nie rozumiem w książce mam podane: v=v0 t=0 c=lnv0 z jakiej paki te 3 równania się wzięły? i dlaczego jak liczę dalej to jest:
 v b 
ln

=−

//a gdzie +C
 v0 m 
 v b 
ln

=−

/*e(...)
 v0 m 
 v 
i teraz e do potęgi(ln

) = e(do potęgi) −b/m*t
 v0 
v 

=e(do potęgi) −b/m*t / razy v0
v0 
v=v0*e(do potęgi) −b/m*t
8 kwi 22:12
student:
 v 
nie rozumiem skąd się wzięło ln

możesz mi to wytłumaczyć?
 v0 
8 kwi 22:13
student: .
8 kwi 22:26
student: DOBRA OD POCZĄTKU
 dv 
m

=−bt
 dt 
da się rozdzielić zmienne bo mi wychodzi coś takiego:
 dv 
m

=−bt / :m
 dt 
dv 

=−U{b]{m}t
dt 
i co teraz jak się pomnoży przez "dt" to źle a podzielić się nie da więc co trzeba zrobić proszę o pomoc!
8 kwi 23:05
student:
dv b 

=

t tak miało wyglądać
dt m 
8 kwi 23:06
student: z minusem *
8 kwi 23:06
student: Nie mogę podzielić lewej strony równania bo mi wyjdzie:
dt 

dv2 
 b 
a jak pomnożę obustronnie przez dt to z prawej mi wyjdzie −

t*dt
 m 
więc pytanie czy F(t)==b*t jest dobre i jeśli tak to jak zrobić to zadanie, bo już naprawdę nie wiememotka
8 kwi 23:10
daras: student: właśnie nie rozumiem w książce mam podane: v=v0 t=0 c=lnv0 z jakiej paki te 3 równania się wzięły? to nie są 3 r−nia tylko zapisanie warunków początkowych, które moznaby skrócić do jednego zapisu: C = ln vo o wyznaczaniu stałej z w−ków poczatkowych (brzegowych) pisałem już w drugim moim poście, tam też zawarłem wszystko co potrzeba ale widzę, że nie miałeś w ogóle do czynieniea z różniczkami:( więc: skoro wyznaczyłeś ostateczny wzór na prędkość w tym ruchu:
 b 
ln v = −

t + ln vo , to go zapisz w prostszej postaci:
 m 
 v b v b b 
ln

= −

t =>

= e

t => v = vo e

t
 vo m vo m m 
 vo 
zależność predkości od czasu w tym ruchu można zapisać tez tak: v(t) =

 ebmt 
teraz zastosuj to samo postępowanie jeszcze raz aby wyznaczyć drogę.
9 kwi 10:47
daras: a najlepiej ściągnij sobie z netu Jezierskiego, Kołodka − Fizyka zadania z rozwiązaniami i przerób z 10 przykładów emotka
9 kwi 10:48
daras: PS. oczywiście w ostatnim zapisie już niepotrzebny jest "−" w potędze, skopiowałem i wkleiłem bezmyślnie, sry
 vo 
v (t)=

 ebmt 
9 kwi 10:53
student:
 ds 
okej to teraz już kminie, a v(t) to jest

 dt 
 ds 
v(t)=

 dt 
teraz podstawiam do tego równania co napisałeś, ale zostaje przy opcji e z tym "−", ( nie wchodzę w ułamki) mnożę przez dt, całkuję i wychodzi mi szukana droga jaką przebędzie ciało dzięki za pomoc emotka
9 kwi 12:59