fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka Marcin: Bojer pozostaje w spoczynku na powierzchni zamarzniętego jeziora, po której może się poruszać bez tarcia. W pewnej chwili zrywa się wiatr, który działa na bojer sią o stałej wartości 200 N, skierowaną na wschód. Ze względu na kąt, pod jakim ustawiony jest żagiel, bojer ślizga się po linii prostej w kierunku tworzącym kąt 20° (ku północy) z kierunkiem wschodnim. Ile wynosi energia kinetyczna bojera po przebyciu przez niego w tym kierunku drogi 8 m? Wyliczam Pracę ze wzoru W=F*d*cosα ⇒ W=200*8*cos20o=656, ale co dalej? Jak policzyć z tego Ek?
19 sty 15:53
Marcin: Mogę skorzystać z tego, że ΔEk=Ek−koncowe − Ek−początkowe = W? W takim przypadku Ek−początkowe=0, więc ΔEk=656J − 0 = W ⇒ W=656J? Niestety nie zgadza mi się to z odpowiedzią.
19 sty 16:08
daras: nie możesz stosować tego wzoru policz z definicji W = F||s , gdzie F|| −składowa siły równoległa do kierunku ruchu
19 sty 16:11
daras: 1503,5 J
19 sty 16:12
daras: cos 20o ≈ 0,9397
19 sty 16:19
Marcin: Daras, a czym będzie składowa siły równoległa do kierunku ruchu? :I
19 sty 16:19
Marcin: google mi źle podpowiedziało, wybacz.. http://goo.gl/jWoZbh Czyli w takim razie będzie W=200*8*0,9397≈1503J=Ek emotka
19 sty 16:22
Marcin: W takim razie kolejne, jeżeli mógłbyś pomóc emotka Dziecko ześlizguje się bez tarcia wzdłuż zjeżdżalni na placu zabaw, a ponieważ jest trochę wystraszone, matka przytrzymuje je nieco, działając na nie siłą o wartości 100 N skierowaną wzdłuż zjeżdżalni w górę. Po przebyciu wzdłuż zjeżdżalni drogi 1,8 m dziecko ma energię kinetyczną o 30 J większą niż na początku, a) Ile wynosi praca wykonana przy tym nad dzieckiem przez siłę ciężkości? b) O ile wzrosłaby na tej samej drodze energia kinetyczna dziecka, gdyby matka go nie przytrzymywała? Ek−początkowa=0?
19 sty 16:31