fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja. Wiki: Sztuczny satelita Ziemi został wystrzelony z równika i krąży po orbicie kołowej położonej w płaszczyźnie równika. Znaleźć stosunek promienia orbity satelity do promienia Ziemi, jeżeli satelita co dwie doby przelatuje nad punktem wystrzelenia. Wnioskuje z zadania, że Tsatelity = 48h. Z trzeciego prawa Keplera rsat3 = GM(Tsat)2/4π2 liczę promień satelity(biorąc z tablic masę Ziemi). Następnie biorę z tablic promień Ziemi i obliczam stosunek rsat/Rz, który wynosi 10,5. Problem w tym, że podobno da się zrobić to zadanie nie używając tablic(ja użyłam dwa razy). Proszę o pomoc. : )
18 sty 18:47
daras: Jeżeli promień orbity wyrazisz jako wielokrotność promienia Ziemi to nie będziesz musiał otwierać tablic. Swoją droga należałoby też uwzględnić, że Ziemia się obraca i wiedzieć w którą stronę wiruje satelita.
18 sty 21:22
Wiki: A jak mam wyrazić promień orbity jako wielokrotność promienia Ziemi nie obliczając promienia orbity. No i jakbym wyraziła promień orbity jako wielokrotność promienia Ziemi to zadanie byłoby skończone. Sorki nie ogarniam zbytnio. :<
18 sty 21:45
daras: porównując siłę grawitacji z siłą dośrodkową
18 sty 22:27
Wiki: mvs2/rs = GMm/rs2 ... ⇒ GM = 4π2rs3/Ts2 To samo dla Rz. I ostatecznie dostaje rs/Rz = 34 Jednak to daje inny wynik niż to co obliczałam z tablicami, a raczej błędu nie popełniłam. 10,5 ≠ 34 Czy zadanie jest dobrze zrobione?
18 sty 23:08
daras: GMz = gRZ2
19 sty 11:03
Wiki: Wiem, że trochę męczę, ale co mi wyszło: GMz = gRz2 wyznaczam Mz = (gRz2)/G i podstawiam do rsat3 = (GMzT2)/4π2 z trzeciego prawa Keplera rsat3 = [G((gRz2)/G)T2]/4π2 rsat3 = [gRz2T2]/4π22rsat3 = gRz2T2 r{sat}3/Rz2 = (gT2)/4π2 Jednak rsat jest w innej potędze niż Rz. Źle to zrobiłam czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tymi potęgami i obliczenie szukanego stosunku rsat/Rz
19 sty 12:58
Wiki: To może ktoś inny ma jakiś pomysł? Muszę to dzisiaj rozwiązać(no i nie mogę używać wartości z tablic).emotka
19 sty 18:13