fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Niebieskie to siła tarcia blackapple: rysunekKoń ciągnie z siłą 100N skierowaną pod kątem 30° do poziomu sanki połączone liną, każde o masie m=30kg. Stok ma nachylenie 10°. Na pierwszych sankach siedzi dziewczynka o masie 30kg, na drugich chłopiec o masie 50kg. Współczynnik tarcia=0,014 a) policz siłę nacisku sanek b) policz przyspieszenie sanek c) siłę naciągu. Czerwone to siły naciągu, ale nie wiem czy dobrze zaznaczone. Siłę nacisku policzyłam tak, że q=60x10=600 a q2=80x10=800 (masa chłopca/dziewczynki+masa sanek x g), też nie wiem czy o to chodziło. A co do przyspieszenia już w ogóle nie wiem jak się zabrać.
17 sty 16:06
daras: siła nacisku jest prostopadła do powierzchni należy więc rozłożyć siły ciężkości na składowe:równoległa−przyda się przy liczeniu przyspieszenia) i prostopadła: Fn = Q = Qcosα
17 sty 18:18
daras: Q = mg, α = 10o
17 sty 18:18
daras:
 Fw 
przyspieszenie wyznaczysz z II zasady dynamiki: a =

,
 M 
gdzie Fw − siła wypadkowa, M− masa całego układu
17 sty 18:19
blackapple: a czy przy liczeniu Fw ma znaczenie to, że siła jest skierowana pod kątem 30 stopni? Bo dobrze, rozumiem, że a=F−q1sina + q2sina/M A naciąg będzie równy q1sina + q2sina?
21 sty 10:51
daras: tak ją też trzeba rozłożyć na składowe względem równi, składowa prostopadła zmniejszy nacisk i siłę tarcia
21 sty 11:04