fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
wersor tangencjalny abc: Znajdź wersor tangencjalny et(t) do wektora r(t)=[at, a(t−1), 0]
13 sty 19:52
Gamoń: tangencjalny czyli prostopadły (jesli nie wiesz co to znaczy Google ci odpowie) potem próbuj z iloczynu skalarnego
13 sty 20:35
MQ: Wg mnie "tangencjalny" to styczny, czyli wystarczy podzielić r przez |r|.
13 sty 23:04
abc: a w zadaniu mam dodane w nawiasie "tangencjalny (styczny, równoległy)"... e=[x,y,z] czyli skalarnie to będzie coś takiego? e x r = [−za(t−1); zat; xa(t−1) − ya(t−1)] chyba, że e*r=0 xat+ya(t−1)=0 bardzo możliwe, że to zadanie jest proste, ale pomimo kilku prób mi nie wychodzi =P gdzie robię błąd? . . .
13 sty 23:10
abc: MQ, czy to dobry wynik?
 t t−1 
e= [

,

, 0]
 t2−(t−1)2 t2−(t−1)2 
13 sty 23:14
MQ: Wg mojej interpretacji (co raczej potwierdza to, co masz w nawiasie zadania), to prawie dobrze. Tyle, że prawie czyni olbrzymią różnicę. pod pierwiastkiem powinno być: t2+(t−1)2
13 sty 23:18
abc: faktycznie, +, źle zostało przeze mnie przepisane podczas obliczeń dziękuję za pomoc
14 sty 23:19