fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Obwody rlC:( Martusiaaaa: Dlaczego w obwodach R L C z liczbami zespolonymi U=10ej45 =(7,07+ j7,07) chyba porwałam się z motyką na słońce idąc na ten kierunek
13 sty 19:17
Gamoń: najpierw dokończ zdanie albo i rok emotka
13 sty 20:35
zi: Wyobraź sobie... że z żyrandola z trzema żarówkami, wykręcasz dwie a zostawiasz jedną; dalej, w miejsce drugiej wkręcasz... kondensator, a w miejsce trzecie wkręcasz zwojnicę (cewkę). No i sobie taki żyrandol zapalasz. Proponuję rozpocząć od wyobraźni i pojęciowego rozumienia tego fragmentu inżynierii. P.S. exp[ix] = cosx +isinx sin45=0,71
18 sty 19:22
zi: W "RLC" stosuje się zapis zespolony lub nie. Zapis zespolony po prostu upraszcza rachunki. Prąd zawsze jest "rzeczywisty" napięcie też zawsze jest rzeczywiste, również jak masz siłę to ona też jest rzeczywista. Zapisu zespolonego można użyć i maszyneria matematyki zrobi swoje, po czym na końcu trzeba wydobyć z tego rozwiązania odpowiedź rzeczywistą. Dlatego widząc twój zapis musisz się zapytać ile jest w końcu tych "voltów" na jakimś tam elemencie. Z twojego zapisu widzę, że jest to coś "a la" bateria co ma 7.07 volt (nie widzę zmienności w czasie). Reasumując, jeśli zechcesz, możesz przypisać napięcie zwykłej baterii (4,5V albo 1,5V...) zapis również zespolony np. 3ej60, co oznacza 3(cos60 +jsin60) no i biorąc dalej tylko to co mnie interesuje, czyli fragment rzeczywisty daje 3 razy 1/2 (bo cos60 =0.5) mam 1.5 V czyli zwykł paluszek.
18 sty 19:50