fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
jerey: rysunekCztery kulki o jednakowych masach 0,1 kg zamocowane są sztywno w wierzchołkach kwadratu. Obliczyć moment pędu jeżeli układ obraca się z prędkością kątową 5 rad/s. Zadanie rozwiązać dla dowolnie wybranej osi obrotu. hmm niech os obrotu przecina kwadrat, dzieląc go na 2 równe prostokąty , bedzie łatwiej. ewentualnie jeszcze niech przechodzi przez przekątną . korzystam z twierdzenia Steinera, zeby obliczyc moment bezwładnosci całego układu. Ale nie wiem czy dobrze rozumuje. Liczę tylko momenty tych małych kuleczek w odległosci od osi obrotu? I co z promieniem małej kuleczki? w zadaniu nic nie jest o nim napisane, mam tylko masę, czyli mogę go pominąć?
10 sty 14:23
daras: z jakiego tw. Steinera przecież nie znasz żadnego momentu bezwłądności korzystaj z defnicji
10 sty 16:12
daras: I = ∑miri2 = ....
10 sty 20:09
daras: czas minął
 a 
I = 4*m(

)2 = ma2
 2 
10 sty 20:12