fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
lina o długości Ania: rysuneklina o długości l leży na stole częściowo zwisając , przy jakiej długości y zwisającego odcinka lina nie ześlizgnie się ze stołu jeśli współczynnik tarcia liny o stół μ ?
5 sty 18:43
MQ: siła tarcia części na stole=ciężar części wiszącej
5 sty 19:46
Ania: musze napisać to wzorami a jestem w tym "NOGA" proszę o pomoc
5 sty 21:41
daras: jaka jest masa liny? jaki jest ciężar części zwisającej? jaki ciężar pozostałej na stole? jaka jest siła tarcia potem wystarczy porównać
5 sty 22:27
Ania: no właśnie nie ma żadnych danych trzeba wyprowadzić wzór a ja niestety nie umiem , jak możesz to pomóż proszę
5 sty 22:37
Ania: znalazłam na jakiejś stronce że rozwiązanie powinno wyglądać y<=ul/u+1 ale nie wiem skąd to się mogło wziąć a chciałabym zrozumieć
5 sty 22:38
MQ: No to pomogę: ρ= gęstość liniowa liny x − część liny na stole y − część liny zwisająca x+y=l mx − masa liny na stole my − masa liny zwisającej mx=ρ*x my=ρ*y Resztę już sobie policz sama
5 sty 23:37
Ania: dziękuję bardzo , życie mi ratujesz dalej już dam radę .
5 sty 23:41
Ania: Ja przyjęłam , że siła tarcia odcinka leżącego na stole musi być= sile działającej na odcinek zwisający ze stołu μmxg = myg μmx = my podstawiając: μρx = ρy μx = y gdzie x=l−y μ( l−y) = y μl − μy = y μl = y +μy μl = y ( 1+μ) / 1+μ μ l1+μ = y możecie sprawdzić czy dobrze zrobiłam , z góry dziękuję za pomoc
6 sty 01:03
Ania: tylko się zastanawiałam czy siła tarcia odcinka na stole nie powinna być ≥ od sił y działającej na odcinek zwisający ? czy tylko pozostawić w równowadze bo teoretycznie w zadaniu jest tylko określone aby nie spadł sznurek a więc do momentu równowagi i przed , po przekroczeniu spadnie . Jak uważacie podpowiedzcie?
6 sty 01:06
MQ: Dobrze myślisz. Równość zachodzi w przypadku granicznym.
6 sty 11:45