fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
siła->prędkość->droga kolokwium: W chwili t=0 ciało o masie m zaczyna poruszać się pod wpływem działania stałej siły F0. Znaleźć prędkość ciała w funkcji czasu V(t) oraz zależność przebytej drogi od czasu s(t), zakładając że współczynnik tarcia zależy od czasu μ(t)=γt.
 F0 
a=

− γgt (to na podstawie wzoru z książki)
 m 
 F0 F0 t2 
V=∫a dt=

∫dt − γg∫t dt =

(t+c) − γg(

+ d)
 m m 2 
teraz trzeba by wyznaczyć stałe całkowania c i d? niby tak zrobiłam, ale tylko z jedną stałą, bo zapomniałam dopisać drugiej i wyszły mi niby jakieś wyniki, ale jak to zrobić w tym przypadku?
3 sty 18:22
daras: no niby tak... Fw = Fo − T, T = μFnacisku = μmg ma = Fo − μmg /:m
 Fo 
a =

− γgt
 m 
 dv 
a =

rozdzielamy zmienne
 dt 
dv = adt i całkujemy
 Fo 
v(t) = ∫ (

− γgt)dt = rozbijamy na różnice całek
 m 
 Fo 
=∫

dt − ∫γgtdt = wyłączamy stałe przed całki
 m 
 Fo 
=

∫dt − γg∫tdt = obliczmy całki
 m 
 Fo γgt2 
=

t −

+ C stała całkowania jest JEDNA
 m 2 
żeby ja wyznaczyć musimy podstawić warunki początkowe czyli np. dla v(t= 0) = 0 wtedy C = 0
3 sty 21:12
kolokwium: właśnie zobaczyłam w zeszycie, na podstawie innego zadania, że faktycznie stała całkowania jest tylko jedna, heh
 F0 γg F0t2 γgt3 
i jeszcze s(t)= ∫V(t) dt =

∫t dt −

∫t2 dt =


 m 2 2m 6 
+ c i tu też stała całkowania jest równa 0, bo w s(0)=0 (myślę, że dobrze policzyłam) dziękuję za pomoc
4 sty 11:24