fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
dynamika zadanie ryba: Samochód o masie 1 t jechał z prędkością 72 km/h. Gdy zaczął wjeżdżać pod górkę na tor nachylony pod kątem 30o kierowca wyłączył silnik. Jak daleko zajedzie samochód, ile czasu będzie jechał? Nie mam pojęcia jak zabrać się za to zadanie. Jakieś wskazówki mógłbym poprosić?
30 gru 13:52
daras: Policz energię kinetyczną jaką miał samochód przed wyłączeniem silnika i porównaj ja z energią potencjalną.
30 gru 16:08
ryba: nadal głowię się z tym zadaniem. co do energii to jedyne co mi przychodziło do głowy to zasada zachowania energii, z której mógłbym wyliczyć wysokość na jaką wjechał a potem z sinusa 30o drogę jednak to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ wynik wychodzi dość nierealny. może jakieś inne sugestie?
2 sty 17:22
MQ: To pokaż, jak liczysz i co dostałeś, bo, z tego co piszesz, mniej więcej pojąłeś sugestię darasa.
2 sty 17:33
ryba: zasada zachowania energii
mv2 

=mgh
2 
1000kg*(20m/s)2 

=1000kg*10m/s2*h
2 
h=20m sin30o=20/s s=10m co wydaje mi się właśnie nierealne. potem można obliczyć czas ze wzoru na drogę w ruchu opóźnionym no ale...
2 sty 17:49
MQ: rysunek
h 

=sin 30o
s 
 h h 
s=

=

=2h
 sin 30o 12 
s=20m*2=40m
2 sty 19:11
ryba: no tak, zamiast pomnożyć to podzieliłem te 20m przez 2 emotka w każdym razie też trochę mało jak na
 at2 
taką prędkość przy wyłączeniu silnika. później licząc czas ze wzoru s=

wychodzi, że:
 2 
 V 
V 

t2
t 
 
a=

⇒ s=

 t 2 
 Vt 
s=

 2 
 2s 
t=

 V 
 80 
t=

=4s
 20 
niby ok, ale jakoś nie jestem przekonany
2 sty 19:53
MQ: Nachylenie stoku trasy zjazdowej narciarskiej powyżej 28o klasyfikuje ją jako bardzo trudną. Nie masz pojęcia, co to nachylenie 30o. Ustaw sobie deskę pod tym kątem i wchodź po niej.
2 sty 23:21