fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Zadanko Kamil: Cześć mam jedno zadanko zamknięte Na nici w polu ciężkości waha się kulka. O siłach działających na kulkę powiedzieć można, że w chwili przechodzenia przez najniższe położenie: a) wypadkowa siła jest styczna do toru i nadaje ruch kulce b siła ciężkości jest zrównoważona przez siłę dośrodkową c) na kulkę działa niezrównoważona siła dośrodkowa d) siła ciężkości jest zrównoważona przez siłę reakcji nitki W odpowiedziach mam, że c) to poprawna odpowiedź. Ogólne moje rozumowanie:
 mV2 
W najniższym położeniu Fn = Fc + Fodś =

+ mg
 R 
''Fodś ≥ mg ''? − bo jeśli tak to odp jest z klucza ok Ale w najniższym punkcie V = max, a przyspieszenie równe jest zeru. Raczej b) i d) odpadają. A dalej to nie wiem. Proszę o wyjaśnienie tego zadania. Z góry dziękuję za okazaną mi pomoc. emotka
27 gru 20:04
Kamil: Doszedłem do wniosku, że odp d) jest poprawna. a) odpada, gdyż Fw nie jest styczna do toru ruchu b) Odpada , gdyż Fn = Fc + Fodś . Pole ciężkości składa się z pola grawitacyjnego oraz pola siły odśrodkowej c) Odpada, bo pole ciężkości składa się z pola grawitacyjnego oraz pola siły odśrodkowej. d) Jest ok. I tutaj znalazłem coś w google . "Na nici waha się kulka. Kiedy kulka znajduje się w najniższym położeniu, to? −siła ciężkości jest zrównoważona przez siłę reakcji nitki" Więc wniosek z tego, że d) to poprawna odpowiedź Proszę o pomoc czy dobrze myślę.
28 gru 10:26
daras: przyspieszenie nie jest równe zero, to ruch po łuku więc jest zawsze przyspieszenie dośrodkowe
28 gru 14:05
Kamil: Czyli odp d) jest poprawna do tego zadania, tak
28 gru 15:38
daras: ..a wiec jest i siła która nie jest zrównoważona
28 gru 17:36
Kamil: Czyli jaka w końcu c)
28 gru 18:02
Kamil: Możesz odpowiedzieć, bo w odpowiedzi mam ,ze c) a na necie pisało, że d)
28 gru 18:03