fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja Zuzka: Rakieta została wystrzelona pionowo z powierzchni Ziemi z pierwsza prędkością kosmiczną i wróciła na Ziemię w pobliżu miejsca wystrzelenia. Jak długo trwał jej lot? Jakaś podpowiedź? bo nie bardzo wiem jak zacząć.. :<
15 gru 12:53
daras: Musisz rozważyć ruch w polu siły centralnych F = F(r) a więc rozwiązać r−nie ruchu, wyznaczyć przyspieszenie a następnie pocałkować. Masz podaną prędkość początkową wiec można od niej wystartować ale nie ominie cię rachunek różniczkowy.
15 gru 13:57
Zuzka: Tak kombinuje, ale nadal tego nie widzę. Jak wyznaczyć to równanie ruchu? :< Wstawiłam wzór na pierwsze prędkość kosmiczną do Ek= GMm/2R , a Ep= mgh. Znaczy ruch to chyba będzie opóźniony czyli v0t − at2/2. Ale dalej coś nie mogę tego poukładać.
15 gru 18:48
daras: ruch będzie opóźniony ale będzi eto ruch zmienny a nie jednostajnie zmienny więc nie możesz
 1 
zastosować tego wzoru bo siła NIE JEST STAŁA tylko zależy od tej odległości ~

 r2 
15 gru 21:26
Zuzka: A gdyby przyjąć, że jest to jednak ruch jednostajnie opóźniony. To wtedy: s(t)= v1t − gt2/2 , v(t)= v1 − gt ⇒ t= v1/g połowa czasu ⇒ tc= 2v1/g Czyli y(t) = v12/2g = h ⇒ g= v12/2h, a h wyliczam z zasady zachowania energii? Dobrze?
15 gru 21:57
daras: Zasada energii wygląda tak: Ek + Ep = Ep1
 mVI2 GMm GMm 
czyli


= −

 2 RZ r 
15 gru 22:13
Zuzka: Tak jest, z tego wyliczam h. I potem w efekcie końcowym tam mi się nawet upraszcza co nieco i wychodzi ok. 53,5 min. Niby kawał czasu, ale mam nadzieje, że jest dobrze. Dzięki!
15 gru 22:17
Zuzka: ej wait, a w tym co napisałeś po lewej stronie nie powinno być −GMm/Rz+h
15 gru 22:18